Zmiany w funkcjonowaniu systemu powiadamiania alarmowego

Numer alarmowy 998, pod którym do tej pory połączyć się można było ze Strażą Pożarną, od dziś mieszkańców Krakowa kieruje do Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Wkrótce zmiana obejmie całą Małopolskę – informuje Małopolski Urząd Wojewódzki.

– O godz. 10:28 operator telekomunikacyjny potwierdził dokonanie przekierowania ruchu do CPR. Od dzisiaj mieszkańcy Krakowa i 17 okolicznych gmin dzwoniąc pod numer 998, skontaktują się z operatorem numeru alarmowego 112. To działanie znacząco usprawni procedury zgłoszeniowe. Wszystko odbywa się zgodnie z harmonogramem – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Co to oznacza?

Każdorazowo przed rozpoczęciem przejęcia obsługi numeru alarmowego 998 operator telekomunikacyjny kontaktuje się z kierownikiem CPR i informuje go o rozpoczęciu prac. Po pozytywnym przełączeniu operator telekomunikacyjny potwierdza zwrotnie poprawne przekierowanie.

Ponadto utrzymywany jest stały kontakt z Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. Wzajemnie przekazywane są informacje dotyczące wdrożenia i uruchomienia przejęcia numeru alarmowego 998 z terenu województwa małopolskiego przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

Nie tylko Kraków

Zmiany, które rozpoczęły się w Krakowie, wkrótce obejmą całą Małopolskę. Do 27 kwietnia nowa zasada będzie funkcjonowała na terenie naszego całego województwa.

W 2018 roku analogiczny proces został przeprowadzony w odniesieniu do numeru 997.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności