Zjadliwa grypa ptaków w Małopolsce. Zwołano posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita zwołał w piątek doraźne posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, na którym podjęty został temat wykrywania i zwalczania ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków HPAI podtypu H5N8 w Małopolsce.

Na terenie Małopolski wykryto dotychczas 10 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków HPAI podtypu H5N8.

Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków – nie jest groźny dla ludzi!

Wirus znajduje się obecnie w niemal wszystkich województwach. Służby intensywnie pracują, aby zwalczać pojawiające się ogniska, co nie jest łatwe w kontekście obecnej sytuacji epidemicznej. Dzięki dobrej współpracy wszystkich zaangażowanych służb i podmiotów ogniska są na bieżąco diagnozowane i zwalczane – podaje Małopolski Urząd Wojewódzki

Chciałbym podziękować wszystkim pracownikom Inspekcji Weterynaryjnej za sprawne działanie. Chcę też podkreślić zasadniczą rolę Starostów. Dziękuję Policji i Straży Pożarnej. Dziękuję również pracownikom Wydziału Rolnictwa i Wydziału Bezpieczeństwa. Działania wszystkich tych służb pokazują, że tak powinno działać państwo w trudnych sytuacjach – powiedział wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii w dalszym ciągu apeluje do wszystkich hodowców drobiu o zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzeganie zasad bioasekuracji podczas obsługi drobiu, minimalizujących ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa.

Zachęcamy do śledzenia informacji dotyczących ptasiej grypy na bieżąco podawanych przez Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Krakowie: http://www.wiw.krakow.pl/

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności