Wodociągi Miasta Krakowa informują

Wodociągi Miasta Krakowa informują

Wodociągi Miasta Krakowa Spółka Akcyjna potwierdzają, że wszystkie publikowane dotychczas informacje dotyczące pełnego bezpieczeństwa krakowskiego systemu zaopatrzenia w wodę w kontekście pandemii COVID-19 pozostają niezmienne i aktualne.

Również Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podtrzymuje swoje dotychczasowe stanowisko i potwierdza brak zagrożenia dla systemów wodociągowych w kontekście rozprzestrzeniania koronawirusa. WHO uważa, że stosowanie dodatkowych środków uzdatniania nie jest potrzebne, a proces dezynfekcji wody zapewnia szybką inaktywację wirusa wywołującego COVID-19. WHO informuje, że obecnie nie ma żadnych dowodów na przeżycie wirusa Sars-Cov-2 w wodzie pitnej.

Koronawirusy jako wirusy otoczkowe charakteryzują się niską odpornością na promieniowanie UV i środki dezynfekcyjne powszechnie stosowane w procesach technologicznych uzdatniania wody takie jak chlor, podchloryn sodu czy dwutlenek chloru. I podobnie jak inne zawieszone cząstki o takich rozmiarach, są usuwane z wody w procesie koagulacji połączonej z flokulacją wspomaganą polielektrolitami i filtracją na filtrach piaskowych, piaskowo-antracytowych i (lub) węglowych.

Wspomniane procesy technologiczne są stosowane we wszystkich zakładach uzdatniania wody Wodociągów Miasta Krakowa S.A.- w szczególności wysokosprawne procesy dezynfekcji wody (promieniowanie UV i elektrolitycznie generowany podchloryn sodu w Zakładzie Uzdatniania Wody Raba oraz dwutlenek chloru w Zakładzie Uzdatniania Wody Rudawa i Dłubnia). Dodatkową barierą przeciwko koronawirusom jest utlenianie wstępne prowadzone jako – ozonowanie w ZUW Raba oraz oksydacja nadmanganianem sodu w ZUW Dłubnia i ZUW Rudawa. Również proces stosowany w Zakładzie Uzdatniania Wody Bielany składający się z filtracji powolnej i dezynfekcji elektrolitycznie generowanym podchlorynem sodu skutecznie eliminuje tego typu wirusy.

Woda dostarczana mieszkańcom Krakowa spełnia wszystkie wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi oraz regulacje Dyrektywy Rady Unii Europejskiej dotyczącej jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi – jest w pełni bezpieczna dla zdrowia i nie zawiera żadnych patogennych mikroorganizmów.

Wodociągi Miasta Krakowa S.A. na bieżąco monitorują aktualny stan badań i wiedzy w zakresie wpływu wirusa SARS-CoV-2 na funkcjonowanie systemów wodociągowych i kanalizacyjnych oraz bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców w kontekście zaopatrzenia w wodę pitną. Wszelkie nowe, dostępne publikacje naukowe traktujemy jako istotny element wiedzy, wspierający proces identyfikacji ewentualnych zagrożeń oraz oceny ryzyka związanego z pandemią Covid-19.

Źródło Wodociągi Miasta Krakowa

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności