Weekendowe interwencje policji. Wyproszono wiernych z kościoła. To nie wszystko!

Krakowscy policjanci kontynuują kontrole związane z przestrzeganiem obostrzeń. Funkcjonariusze zwracają uwagę m.in. czy mieszkańcy Krakowa zakrywają usta i nos w przestrzeni publicznej oraz kontrolują placówki handlowe i usługowe pod kątem przestrzegania ograniczeń. Tylko w trakcie minionego weekendu funkcjonariusze ukarali 231 osób za brak maseczki w przestrzeni publicznej.

Od soboty do poniedziałku funkcjonariusze tylko wobec osób niestosujących się do obowiązku zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej za pomocą maseczki interweniowali ponad 240 razy. W ponad  230 przypadkach interwencje zakończyły się mandatami karnymi. Jedynie w dwóch przypadkach policjanci zastosowali pouczenie. Sporządzonych też zostało 9 notatek, które mogą zakończyć się skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu.

W czasie świątecznego weekendu funkcjonariusze sprawdzili też blisko 180 placówek usługowych w tym 27 lokali gastronomicznych oraz 23 siłownie i kluby fitness. Nieprawidłowości ujawniono w jednej restauracji. W tym przypadku 15 osób zostało pouczonych, natomiast wobec 2 osób sporządzono dokumentacje, która skutkować może skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu. Informacja o nieprawidłowościach przekazana została także do służb sanitarnych, które mogą zastosować dodatkowe kary. Ponadto od soboty do poniedziałku skontrolowane zostały 152 placówki handlowe oraz ponad 27 tysięcy osób przebywających na kwarantannie. Wobec 175 osób, których mundurowi nie zastali w miejscu obywania kwarantanny, toczą się postępowania wyjaśniające.

W czasie minionych świąt funkcjonariusze 10 razy interweniowali też w związku ze zgłoszeniami o zbyt dużej liczbie wiernych wewnątrz kościołów. W 8 przypadkach informacje te nie zostały potwierdzone. W jednym przypadku policjanci zauważyli, że nie wszyscy wierni uczestniczący w nabożeństwie posiadali założone maseczki. W związku z tym nawiązano kontakt z księdzem odpowiedzialnym za organizację mszy, który nakazał wiernym założenie maseczek. Interwencja zakończona została pouczeniem. W innym przypadku mundurowi stwierdzili zbyt dużą ilość wiernych wewnątrz świątyni. Informacja ta została przekazana księdzu prowadzącemu nabożeństwo, który w trakcie mszy poprosił część wiernych o opuszczenie kościoła. Tym razem policjanci również zakończyli interwencje pouczeniem.

Policja przypomina, że brak założonej maseczki w przestrzeni publicznej skutkować może nałożeniem na osoby niestosujące się do tego przepisu mandatu karnego w wysokości do 500 złotych.

Fot. Policja

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności