W Krakowie kobieta zostawiła w koszu na śmieci sztabki złota, biżuterię i pieniądze. To nie wszystko…

W ostatnich dniach, w Krakowie doszło do kolejnych oszustw na seniorach, którzy niczego nie podejrzewając zaufali nieznanym osobom i stracili oszczędności swojego życia.

Do pierwszego oszustwa doszło 6 kwietnia br. Jego ofiarą padł 89-letni mieszkaniec Krakowa. Na telefon stacjonarny seniora zadzwonił mężczyzna, który podając się za policjanta  poinformował, że na pieniądze 89-latka czyhają oszuści, a policja właśnie ropracowuje ich szajkę. Niczego nieświadomy senior zaufał swojemu rozmówcy. Starszy mężczyzna w obawie, że mógłby stracić swoje oszczędności pozostawił je we wcześniej wyznaczonym miejscu przy koszu na śmieci obok swojego domu, po które miał przyjść policjant w celu ich zabezpieczenia. Fałszywy policjant zapewniał mężczyznę, że po zakończonych działaniach odzyska on swoje oszczędności. Niestety tak się nie stało. Fałszywy funkcjonariusz nie nawiązał z nim ponownego kontaktu i tym sposobem senior stracił ponad 30 tysięcy złotych.

Dzień późnej, 7 kwietnia br. doszło do kolejnego oszustwa, którego ofiarą stała się 83-letnia mieszkanka Krakowa. Do starszej pani zadzwonił mężczyzna, który również podał się za policjanta. Mężczyzna poinformował seniorkę, że zajmuje się rozpracowywaniem zorganizowanej grupy przestępczej, która najprawdopodobniej chce ją okraść ze wszystkich oszczędności. Przekonał też kobietę, że na ten czas policja zabezpieczy jej gotówkę. Aby nie stracić dorobku swojego życia kobieta spakowała ponad 63 tysięcy złotych oraz biżuterię i sztabki złota, które również pozostawiła pod wskazanym miejscem w koszu na śmieci nieopodal domu.

Najczęściej poszkodowane są osoby starsze, schorowane, samotne, które potrzebują kontaktu z bliskimi i drugą osobą. Sprawcy oszustw są bardzo wiarygodni np. stosując metodę „na policjanta”, podają wymyślone imię i nazwisko, często numer odznaki policyjnej. Przekonują ofiary, że dzięki pieniądzom, które przekażą, uda się schwytać przestępców, bądź że są one potrzebne, by pomóc osobom bliskim ofierze, które znalazły się w trudnej sytuacji.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności