Sypią się mandaty za nieprzestrzeganie sanitarnych obostrzeń

W związku z coraz większą liczbą zachorowań na koronawirusa krakowscy policjanci wspólnie z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Krakowie po raz kolejny podjęli wspólne działania mające na celu ograniczenie rozprzestrzenianie się wirusa.

Od poniedziałku funkcjonariusze wraz z inspektorami MPK kontrolują środki transportu miejskiego oraz okolice przystanków komunikacyjnych. Mundurowi oprócz działań mających na celu zapobieganie przestępstwom i wykroczeniom zwracają uwagę na to, czy mieszkańcy Krakowa stosują się obostrzeń sanitarnych, m.in. czy stosują się do obowiązku zakrywania ust i nosa za pomocą maseczki oraz czy utrzymują między sobą odpowiedni dystans. Tylko w ciągu trzech ostatnich dni policjanci w trakcie wspólnych działań z MPK nałożyli 25 mandatów karnych na osoby, które nie posiadały maseczek w środkach komunikacji miejskiej. Cztery osoby zostały pouczone, natomiast w czterech przypadkach sporządzone zostały notatki, które mogą skutkować skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu.

Od soboty 20 marca br. z dużymi ograniczeniami działają centra i galerie handlowe, w których otwarte pozostają tylko sklepy spożywcze, drogerie oraz salony prasowe i księgarnie. W związku z tym, krakowscy policjanci sprawdzają również, czy właściciele punktów handlowych i usługowych stosują się do tych obostrzeń. W tym tygodniu mundurowi skontrolowali ponad 347 obiektów handlowych oraz 313 obiektów usługowych (w tym 72 lokale gastronomiczne i 81 siłowni). Nieprawidłowości ujawniono w 1 restauracji. W tym przypadku sporządzona została dokumentacja, która przekazana zostanie do prokuratury, która zbada pod kątem prawnym, czy nie doszło do przestępstwa. Również właściciel jednego z salonów fryzjerskich odpowie za niestosowanie się do obowiązujących przepisów.

Funkcjonariusze sprawdzali także osoby przebywające na kwarantannie. W sumie, w przeciągu ostatnich trzech dni policjanci wraz ze służbami wojskowymi skontrolowali ponad 25 tysięcy osób. W 73 przypadkach mundurowi nie zastali osób w miejscu odbywania kwarantanny. Wobec nich prowadzone są czynności wyjaśniające.

Ponadto, od początku tygodnia do wczoraj, na terenie Krakowa policjanci wylegitymowali 462 osoby, które nie przestrzegały obowiązku zasłaniania ust i nosa. 416 osób zostało ukaranych mandatem karnym, zastosowano 9 pouczeń oraz sporządzono 37 notatek, które mogą skutkować skierowaniem do sądu wniosku o ukaranie. Pamiętajmy, że nie stosując się do obowiązku zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej możemy zostać ukarani mandatem karnym w wysokości do 500 złotych.

Fot. Policja

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności