Ptaszki założyły gniazdo. TPN zamknął rejon wspinaczkowy

Tatrzański Park Narodowy poinformował, że potwierdziły się doniesienia taterników o drugim gnieździe sokołów wędrownych. Od 8 kwietnia zamknięty jest kolejny rejon wspinaczkowy. Zostanie ponownie otwarty, kiedy sokoli przychówek bezpiecznie opuści gniazdo.

Do 31 lipca zamknięte będą drogi wspinaczkowe i linie udostępnione dla narciarstwa ekstremalnego na obszarze: Żleb Krygowskiego – Mały Kocioł Mięguszowiecki – Niżnia Galeria Cubryńska – Cubryńska Kopka – z Cubryńskiej Kopki ściany opadające do Mnichowego Żlebu (łącznie ze Żlebem Szulakiewicza). Północnym ograniczeniem jest wylot Mnichowego Żlebu – podstawa ściany Kazalnicy Liliowej i Kazalnicy Cubryńskiej do Żlebu Krygowskiego.

Nadal możliwy jest zjazd na nartach z Przełęczy Hińczowej przez Wielką Galerię Cubryńską, Mały Kocioł Mięguszowiecki do Morskiego Oka.

TPN przypomina, że przed kilkoma dniami potwierdzono gniazdo sokoła wędrownego we wschodniej ścianie Kościelca. Z tego powodu od 31 marca do 31 lipca zostały zamknięte drogi wspinaczkowe i linie udostępnione dla uprawiania narciarstwa ekstremalnego od Komina Drewnowskiego po Żleb Zaruskiego.

Sokół wędrowny jest gatunkiem wrażliwym, rzadkim i cennym. Do końca lipca młode sokołów powinny już bezpiecznie opuścić gniazdo.

Źródło TPN

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności