Posypały się mandaty dla pieszych. Zakończyła się akcja NURD

22 kwietnia br. funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie na terenie miasta przeprowadzili wzmożone działania kontrolno-prewencyjne pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Podczas akcji policjanci nie tylko zwracali szczególną uwagę na zachowanie kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść, ale też bacznie przyglądali się, czy piesi nie łamią przepisów ruchu drogowego. Działania obejmowały także rowerzystów, którzy podobnie jak piesi zaliczani są do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego.

W wyniku przeprowadzonej akcji, mundurowi ujawnili 99 wykroczeń popełnionych przez pieszych. Wśród najczęstszych przewinień były: niestosowanie się do wskazań sygnalizacji świetlnej oraz przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym.  Policjanci zwracali też uwagę na nieprawidłowe zachowania kierujących wobec pieszych. Mundurowi ujawnili 25 przypadków łamania przepisów w tym zakresie. Dotyczyły one głównie nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu na przejściu, wyprzedzanie pojazdu na przejściu oraz omijanie pojazdu przed przejściem.

O tym jakie mogą być skutki zdarzeń drogowych, przekonała się piesza, która 21 kwietnia na al. Pokoju została potrącona na przejściu z sygnalizacją świetlną. Kobieta z urazem nogi została przewieziona do szpitala. Prawdopodobną przyczyną zdarzenia było przechodzenie przez przejście na czerwonym świetle.

Fot. poglądowe Policja

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności