Pięć osób usłyszało zarzuty za usiłowanie zniszczenia Wawelu

22 kwietnia policjanci w rejonie Wawelu zauważyli, że grupa osób przygotowuje się do naniesienia napisów na murze okalającym zamek. Wówczas funkcjonariusze podjęli interwencję zatrzymując 4 mężczyzn i 1 kobietę,  w wieku od 24 do 31 lat. Zatrzymani, którymi okazali się aktywiści klimatyczni, posiadali przy sobie szablon graficzny oraz farby w sprayu.

W tej sprawie przeprowadzono niezbędne czynności procesowe, m.in. przesłuchano świadków,  przeszukano mieszkania zatrzymanych osób.  W mieszkaniu jednej z nich ujawniono amunicję do broni palnej, na którą jej posiadacz nie miał zezwolenia.

Śledztwo w tej sprawie wszczęła Prokuratura Rejonowa Kraków-Śródmieście Zachód. 23 kwietnia, prokurator przedstawił zatrzymanym  zarzut usiłowania zniszczenia zabytku, za co grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.
Dodatkowo, mężczyzna u którego znaleziono amunicję do broni palnej, odpowie za jej nielegalne posiadanie, za co grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 8. Do czasu finału sądowego tej sprawy, wobec tego podejrzanego prokuratura zastosowała środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji.

Fot. Policja

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności