Okulary do komputera

Artykuł sponsorowany

Mogłoby się wydawać, że ma nic prostszego i bezpieczniejszego niż praca przy komputerze. Tymczasem nie do końca jest to zgodne z prawdą. Długotrwała praca na stanowisku wyposażonym w komputer może powodować wiele schorzeń. Spędzanie wielu godzin przed ekranem urządzeń elektronicznych stanowi przede wszystkim duże obciążenie dla naszych oczu. Co więcej, po 8h pracy przed monitorem wielu z nas relaksuje się oglądając filmy lub przeglądając Internet, korzystając przy tym z rozmaitych sprzętów elektronicznych: smartfonów, tabletów, laptopów. Specjaliści są zdania, że w trosce o nasze zdrowie powinniśmy zrezygnować choć z części tego typu aktywności. Prawda jest jednak taka, że dla większości z nas byłoby to prawdopodobnie bardzo trudne. Dlatego jeśli spędzasz przed ekranem choć kilka godzin dziennie, powinieneś zaopatrzyć się w odpowiednie zabezpieczenie dla oczu w postaci specjalnych okularów do komputera.

Praca przed komputerem a wzrok

Wzrost popularności komputerów, tabletów i smartfonów nierozerwalnie wiąże się z pogorszeniem jakości widzenia i pogłębianiem wad wzroku w społeczeństwie. Długotrwałe wpatrywanie się w ekran urządzeń elektronicznych nie pozostaje obojętne dla naszych oczu. Wszystkie te urządzenia emitują szkodliwe dla nas promieniowanie w postaci światła niebieskiego. Kłopoty ze wzrokiem wiążące się z korzystaniem z komputerów wynikają również ze specyfiki samej pracy przed monitorem. Wzrok użytkownika jest przez wiele godzin skupiony w tym samym miejscu, co przyczynia się do zwiększania napięcia akomodacyjnego.

Podczas pracy przy komputerze zmniejsza się także częstotliwość mrugania, co sprawia, że rogówka nie może być odpowiednio nawilżona. W konsekwencji może pojawiać się suchość, pieczenie i swędzenie oczu, jak również dokuczliwe uczucie ciała obcego pod powiekami. Nierzadko do objawów tych dochodzi także uporczywy ból głowy, a w niektórych przypadkach nawet rozmywanie czy dwojenie obrazu.

Okulary do komputera

Wielogodzinna praca przed komputerem potrafi być naprawdę męcząca. Tymczasem wielu z nas nie na po prostu innego wyjścia, ponieważ wymaga tego specyfika zajmowanego stanowiska. Doskonałym rozwiązaniem pomagającym chronić oczu przed szkodliwym światłem emitowanym przez ekran jest używanie okularów do komputera. Zaznacza się, iż okulary przeznaczone do pracy przed komputerem powinny mieć specjalną powłokę antyrefleksyjną z warstwą filtrującą światło. Taka powłoka jest stosowana w okularach do komputera, lecz nie tylko.

Okularów z antyrefleksem mogą używać także osoby jeżdżące samochodem, zwłaszcza po zmroku i w nocy. Używanie okularów do komputera sprawia, że nasze oczy nie męczą się tak bardzo, dzięki czemu praca przed ekranem mniej obciąża wzrok. Powłoka odbijająca światło poprawia też kontrast i ostrość widzenia. Oprawki z powłoką antyrefleksyjną damskie i męskie znajdziemy w dobrych salonach optycznych, jak również w renomowanych sklepach online, np. https://www.wokularach.pl/.

Praca przy komputerze: jak zadbać o wzrok?

Oprócz używania odpowiednich okularów ochronnych podczas pracy przy komputerze warto pamiętać również o kilku dodatkowych wskazówkach. Konkretne zalecenia odnośnie higieny narządu wzroku zostały zawarte w polskich normach oraz przepisach SANEPID-u. Określają one m.in. wytyczne odnośnie organizacji stanowiska pracy czy rozmieszczenia komputerów. Według zaleceń SANEPID-u optymalna odległość twarzy od monitora to 40-75 cm. Aby zapewnić oczom odpowiedni poziom nawilżenia warto zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza oraz pamiętać o częstym wietrzeniu pomieszczeń. Specjaliści w zakresie diagnozy i leczenia chorób oczu podkreślają, że w utrzymaniu prawidłowego widzenia pomocna jest również cykliczna gimnastyka narządu wzroku.

Aby kontrolować napięcie akomodacyjne możemy użyć np. metody 3×30. Oznacza ona, że co każde 30 minut pracy przy komputerze powinniśmy odrywać wzrok od monitora, skupić wzrok na czymś położonym w oddali (np. w umownej odległości około 30 metrów za oknem) i bardzo często mrugać przez 30 sekund. Podczas długotrwałej pracy przed ekranem urządzeń elektronicznych powinniśmy robić sobie krótkotrwałe, lecz regularne przerwy od patrzenia w monitor. Jeśli zauważamy u siebie nasilenie symptomów bądź pojawiają się u nas inne niepokojące dolegliwości powinniśmy jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą. Z wizytą w gabinecie optometrysty nie należy zwlekać, ponieważ nieleczone problemy ze wzrokiem mogą prowadzić do dalszego pogarszania widzenia.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności