LPR nie może lądować w szpitalu im. Gabriela Narutowicza

Podczas spotkania z dziennikarzami wojewoda małopolski  Łukasz Kmita odniósł się do sprawy dźwigu, który został posadowiony w bezpośredniej bliskości Szpitala Miejskiego Specjalistycznego im. Gabriela Narutowicza w Krakowie. Dźwig został postawiony przez dewelopera w związku z realizowaną tam inwestycją.

Dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego prof. Robert Gałązkowski w swoim piśmie z 22 marca skierowanym do dewelopera wprost wskazał, że żuraw dźwigowy stanowi „krytyczne zagrożenie” uniemożliwiające wykonywanie operacji lotniczych przez śmigłowiec LPR na lądowisku przy Szpitalu im. Narutowicza przez cały okres pracy dźwigów. W piśmie podkreślono, że wobec takich okoliczności LPR „nie może pozytywnie uzgodnić (…) planu rozpoczęcia prac budowlanych przy użyciu maszyn budowlanych”.

31 marca wojewoda otrzymał pismo kierownictwa Szpitala im. Narutowicza informujące o tym, że wbrew stanowisku LPR dźwig został posadowiony, co spowodowało zwieszenie wykonywania operacji lotniczych.

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita natychmiast zwołał wczoraj doraźne posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Zgodnie z dyspozycją wojewody, jeszcze wczoraj w godzinach popołudniowych odbyła się kontrola Inspekcji Nadzoru Budowlanego na terenie inwestycji. W konsekwencji Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Krakowie wydał postanowienie wstrzymujące prowadzenie robót budowlanych i nakazujące demontaż dźwigu. Dziś postanowienie zostało skutecznie doręczone – obowiązek wskazany w postanowieniu jest wykonalny z chwilą doręczenia.

– Nie ma mojej zgody na takie praktyki zagrażające zdrowiu i życiu pacjentów. Mieliśmy do czynienia z krytycznym i realnym zagrożeniem, w sytuacji wzmożonych działań służb, w tym Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, które musi mieć pełną swobodę działań. Moim priorytetem jest bezpieczeństwo Małopolan i zawsze w takich sytuacjach będę działał w sposób zdecydowany i bezkompromisowy – podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Fot. LPR

Briefing prasowy:

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności