Krakowscy policjanci zlikwidowali na Śląsku nielegalną uprawę marihuany

Pod koniec zeszłego tygodnia krakowscy policjanci na terenie Żywca zatrzymali dwie osoby, które w jednym z tamtejszych mieszkań prowadziły uprawę krzewów konopi. Jedna z tych osób odpowie też za posiadanie znacznych ilości narkotyków, czyniąc przygotowania do wprowadzenia ich do obrotu.  Dodatkowo w trakcie działań policjanci zatrzymali trzecią osobę, która okazała się być poszukiwana do odbycia kary pozbawienia wolności.

15 kwietnia br. policjanci z Krakowa zajmujący się zwalczaniem przestępczości narkotykowej udali się do Żywca, gdzie według posiadanych informacji w jednym z tamtejszych mieszkań mogły znajdować się nielegalne substancje. W trakcie obserwacji wytypowanego miejsca około godziny 13:30 policjanci zauważyli mężczyznę będącego w ich zainteresowaniu, który wsiadł do samochodu i udał się do jednego z pobliskich sklepów. W trakcie kiedy mężczyzna wracał do samochodu ze sklepu kryminalni zdecydowali o podjęciu interwencji. Mężczyzna został wylegitymowany oraz poinformowany o powodzie policyjnych działań. Dodatkowo z pojazdu wyczuwalna była wyraźna woń charakterystyczna dla zapachu marihuany. W związku z tym pojazd został natychmiast przeszukany, a wynikiem tych działań było ujawnienie w nim suszu roślinnego. Następnie funkcjonariusze udali się wraz z zatrzymanym 42-latkiem do jego mieszkania, które też zostało przeszukane. Tam również ujawnione zostały nielegalne substancje. Policjanci zabezpieczyli w tym miejscu 111 krzewów konopi, susz roślinny w o wadze ponad 3700 gramów, który po przebadaniu za pomocą testerów okazał się być marihuaną, lampy oświetleniowe, wentylatory oraz namioty służące do uprawy roślin. Dodatkowo policjanci podejrzewając, że 42-latek mógł prowadzić samochód pod wpływem środków odurzających przeprowadzili badanie, którego wynik potwierdził ich przypuszczenia. W związku z tym 42-latek udał się wraz z policjantami do szpitala, gdzie pobrana została mu krew do dalszych badań.

W toku prowadzonych czynności policjanci ustalili, że zatrzymany nie działał sam, dlatego jeszcze tego samego dnia udali się oni pod inny adres w Żywcu, gdzie zatrzymali dwóch mężczyzn. Jeden z nich, 22-latek przyznał się, że wspólnie z 42-letnikm kolegą prowadził nielegalną uprawę roślin. Wylegitymowano również będącego na miejscu 20-latka, który po sprawdzeniu w policyjnym systemie okazał się być poszukiwany do odbycia kary 10 miesięcy pozbawienia wolności.

Zatrzymany 42-latek oraz 22-latek usłyszeli zarzuty uprawy krzewów konopi, która mogła dostarczyć znaczną ilość środka odurzającego. Przestępstwo to zagrożone jest karą do 8 lat pozbawienia wolności. Ponadto starszy z nich odpowie za posiadanie znacznych ilości środków odurzających czyniąc jednocześnie przygotowania do wprowadzenia ich do obrotu. Grozi mu za to kara do 10 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo jeśli wyniki badań potwierdzą, że prowadził on pojazd mechaniczny pod wpływem środka odurzającego to odpowie on również za to przestępstwo. 16 kwietnia br. wobec 42- latka na wniosek Prokuratury Rejonowej w Myślenicach zastosowany został tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy, natomiast wobec 22-latka zastosowano policyjny dozór, poręczenie majątkowe oraz zakaz opuszczania kraju. Zatrzymany 20-latek trafił już do zakładu karnego, gdzie odbędzie karę 10 miesięcy pozbawienia wolności.

Fot. Policja

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności