29. Finał WOŚP – krakowscy licencjonowani przewodnicy zebrali ponad 25 tys. zł

Krakowscy przewodnicy z Federacji Stowarzyszeń Przewodnickich (FSP) po raz kolejny aktywnie włączyli się w działania wspierające Finał WOŚP. Pomimo tego, że pandemia praktycznie pozbawiła ich pracy, 31 stycznia zorganizowali zwiedzanie po Krakowie w mikrogrupach, zgodnie z zasadami obowiązującymi w czasie trwania pandemii. Dla tych, którzy woleli wspierać WOŚP z domu, przygotowali wydarzenia on-line. Na Allegro wystawili ponad 30 wycieczek z przewodnikiem. Na charytatywne licytacje trafiło też 21 przedmiotów rękodzieła wykonanych przez przewodników należących do Kuźni Talentów Przewodnickich i osoby zaprzyjaźnione ze środowiskiem przewodnickim. Wszystkie przedmioty i spacery znalazły zainteresowanych, teraz trwa ustalanie terminów realizacji  wylicytowanych wycieczek.

Zaangażowanie się w pomoc, współpraca, uczestniczenie w wydarzeniu, które niesie ze sobą pozytywną energię było dla nas bardzo cenne. Ta praca w jakiś sposób pomagała także nam samym w tych trudnych, pandemicznych czasach. Jesteśmy zaskoczeni tym, jak wiele udało się zrobić, i że kwota, którą zebraliśmy tak spektakularnie przewyższyła tę z ubiegłego roku. W tym roku jest to ponad 25 tys. zł, ponad dwukrotnie więcej niż w poprzednim. Nasza radość jest ogromna. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy nam w tym pomogli. Myślę, że przy okazji kolejnego Finału przewodnicy z FSP również chętnie staną się częścią tego wydarzenia – mówi Ewa Chmielowska, koordynatorka tegorocznej akcji FSP dla WOŚP.

Dzięki hojności i zaangażowaniu mnóstwa osób WOŚP pobiła w tym roku kolejny rekord wysokości zbiórki. Udało się zebrać ponad 210 mln złotych. Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup urządzeń dla oddziałów dziecięcej laryngologii i diagnostyki głowy. Krakowscy licencjonowani przewodnicy dołożyli do tego sukcesu swoją cegiełkę. Pasja, z jaką podchodzą do swojego zawodu, przełożyła się na zebranie kwoty 25 615,21 zł.

Federacja Stowarzyszeń Przewodnickich

Federacja Stowarzyszeń Przewodnickich została założona w Krakowie 13 lutego 2014 w związku z deregulacją zawodu przewodnika i pilota. W celu zapewnienia wysokiego standardu usług przewodników, Federacja egzaminuje kandydatów na przewodników i przyznaje certyfikaty, które w Krakowie uzyskało ponad 600 osób. Lista przewodników z oficjalnym certyfikatem branżowym dostępna jest na stronie www.fsp.krakow.pl.

Celem Federacji jest także reprezentowanie stanowiska i interesów przewodników w stosunku do innych podmiotów na poziomie krajowym i międzynarodowym, oraz strukturalne i merytoryczne wsparcie działalności i funkcjonowania stowarzyszeń przewodnickich i przewodników turystycznych. Aktualnie w Federacji zrzeszonych jest 6 Stowarzyszeń: Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych w Krakowie, Stowarzyszenie Oświatowe Zamek Królewski w Krakowie, Towarzystwo Przewodników Renesans, Stowarzyszenie Przewodników i Popularyzatorów Wiedzy o Krakowie Krąg, Stowarzyszenie Pilotów Wycieczek i Przewodników Turystycznych Gaudeamus, Stowarzyszenie Przewodników Miejskich po Krakowie Secesja. Federacja jest członkiem Europejskiej Federacji Stowarzyszeń Przewodnickich (FEG) i Krakowskiej Izby Turystyki (KIT).

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności