Wojewoda małopolski Łukasz Kmita: Od dziś zaczynają obowiązywać decyzje

Od dziś zaczną obowiązywać decyzje zwiększające liczbę łóżek covidowych w blisko 20 małopolskich szpitalach. W ten sposób baza ta zostanie poszerzona w całej Małopolsce o prawie 500 łóżek, w tym o ponad 120 w samym Krakowie. O ponad 20 zwiększy się również liczba łóżek respiratorowych. Kolejne decyzje niebawem wejdą w życie, a my pracujemy dalej, aby bezpiecznie prowadzić Małopolskę przez epidemię. To czas pełnej mobilizacji i ogromnego wysiłku wielu służb i podmiotów. Dziękuję wszystkim, którzy są na pierwszej linii frontu. Zarazem apeluję o rozwagę. Nie ryzykujmy. Minimalizujmy swą aktywność. Dbajmy o siebie i o innych – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita na dzisiejszym briefingu prasowym.

Trudna sytuacja epidemiczna

Dane epidemiczne nie pozostawiają złudzeń. W ostatnich dniach dzienna liczba nowych zakażeń przekraczała 2000. Przekłada się to na zwiększające się potrzeby w zakresie hospitalizacji. Tylko z soboty na niedzielę liczba pacjentów z COVID-19 zwiększyła się o 130 (z 1824 do 1954). Zwiększyła się też liczba zajętych łóżek respiratorowych (231 – 20.03., 246 – 21.03.). Od 1 marca liczby te zwiększyły się dwukrotnie (1.03.: 984 pacjentów z COVID-19, 112 zajętych łóżek respiratorowych).

Dziś liczba łóżek zajętych przez pacjentów z COVI-19 wynosi 2141/3167. W stosunku do danych z wczoraj to wzrost o 188. Liczba zajętych łóżek respiratorowych wynosi 250 na 292.

Pod względem liczby osób hospitalizowanych osiągamy poziom z połowy listopada 2020 roku. U szczytu II fali epidemii w Małopolsce maksymalna liczba osób hospitalizowanych z COVID-19 wynosiła 2623 (10.11.2020 r.), zaś zajętych łóżek respiratorowych – 289 (13.11.2020 r.). Maksymalna liczba zakażonych w Małopolsce wyniosła 2947 (11.11.2020 r.).

Więcej łóżek covidowych

Od dziś zaczną obowiązywać decyzje Wojewody Małopolskiego zwiększające liczbę łóżek covidowych w szpitalach w: Bochni (o 16), Brzesku (o 30), Chrzanowie (o 27), Gorlicach (o 28), Krynicy-Zdroju (o 24), Limanowej (o 20), Myślenicach (o 37), Nowym Sączu (o 52), Nowym Targu (o 6), Oświęcimiu (o 20), Suchej Beskidzkiej (o 23), w Tarnowie w Szpitalu im. E. Szczeklika (o 17) i Szpitalu im. św. Łukasza (o 5), Wadowicach (o 25) i Zakopanem (o 38).

Krakowskie szpitale, w odniesieniu do których wydano decyzje zwiększające liczbę łóżek od dziś, to: Szpital im. Narutowicza (o 40), Szpital im. Rydygiera (o 27), Szpital im. Żeromskiego (o 13), Szpital Uniwersytecki (o 32), Wojskowy Szpital z Polikliniką (o 13).

W ubiegłym tygodniu udało się niemal dwukrotnie zwiększyć liczbę łóżek w szpitalu tymczasowym w Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Krakowie do 102. Według ostatniego raportu, w szpitalu tym przebywało 100 osób.

Ruszył też szpital tymczasowy w hali EXPO z 66 łóżkami uruchomionymi w ramach pierwszego etapu. W niedzielę 21.03. było tam hospitalizowanych już 23 pacjentów. Według ostatnich danych, które wojewoda otrzymał od prezesa Artura Asztabskiego – kierującego Szpitalem Specjalistycznym im. L. Rydygiera w Krakowie, czyli szpitalem patronackim – w tym szpitalu tymczasowym było 48 osób.

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita podjął decyzję o uruchomieniu w czwartek trzeciego modułu w tym szpitalu. W ramach pierwszego etapu zostało tam uruchomionych 66 łóżek.

Dzisiaj odbyły się kolejne posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z udziałem wiceprezydenta Krakowa Andrzeja Kuliga i rektora CM UJ prof. Tomasza Grodzickiego oraz dyrektorów małopolskich szpitali. Na wideokonferencjach omawiano aktualną sytuację epidemiczną w kontekście dostosowania bieżących działań.

– Pracujemy nad tym, aby równomiernie zwiększać liczbę łóżek covidowych w całym regionie, choć oczywiście największe potrzeby są w samym Krakowie i dlatego na stolicy województwa koncentrujemy nasza uwagę – wyjaśnia wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Dodatkowe karetki już jeżdżą

W związku z przewidywanym dalszym zwiększaniem się potrzeb dotyczących wyjazdów ZRM-ów wojewoda małopolski Łukasz Kmita podjął decyzję o zwiększeniu liczby karetek funkcjonujących w Małopolsce. To 17 ZRM-ów, które już wsparły system Państwowego Ratownictwa Medycznego. Nowe ZRM-y pojawiły się w następujących lokalizacjach: Biecz, Nowy Targ, Wadowice, Oświęcim, Niepołomice, Zakopane, Chrzanów, Miechów, Myślenice, Kraków (dwie lokalizacje), Tarnów, Dąbrowa Tarnowska, Brzesko, Limanowa, Bochnia, Nowy Sącz.

Wojewoda przypomniał o zasadach funkcjonowania systemu PRM i roli jednostek współpracujących. Lotnicze zespoły ratownictwa są jednostkami systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego i są dysponowane przez dyspozytorów medycznych do stanów zagrożenia życia tak samo jak naziemne zespoły ratownictwa medycznego, z uwzględnieniem najkrótszego możliwego czasu dotarcia zespołu na miejsce zdarzenia. Podobnie Państwowa Straż Pożarna jest jednostką współpracującą z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego. Jednostki współpracujące z systemem są uprawnione do udzielania świadczeń medycznych, np. w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy. Dyspozytor angażuje jednostki współpracujące z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego, jeżeli wymaga tego sytuacja na miejscu zdarzenia, biorąc pod uwagę optymalny czas dojazdu.

Fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności