Szpital Uniwersytecki w Krakowie powołał specjalny zespół. Jedyny w Polsce!

W odpowiedzi na wciąż rosnące zapotrzebowanie, Szpital Uniwersytecki w Krakowie powołał – pierwszy w Polsce – zespół świadczący pomoc psychoterapeutyczną  pacjentom chorującym na cukrzycę typu 1 i cierpiącym na zaburzenia psychiczne. Specjaliści działają w ramach Poradni Psychologicznej i Poradni Psychiatrii. 

– Pacjenci, którzy chorują na cukrzycę to bardzo wrażliwa, delikatna grupa osób. Przez całe życie muszą stale kontrolować swoje funkcjonowanie i poziom cukru we krwi. Nie ma od tego ucieczki. W efekcie wiele osób zmagających się z chorobą ma zaburzone poczucie własnej wartości i niską samoocenę  – opowiada dr n. med. Katarzyna Cyranka, Kierownik Zespołu.

Choroba może także powodować lęk przed wykluczeniem społecznym, co w konsekwencji może prowadzić do trudności emocjonalnych. Sytuacja robi się jeszcze bardziej skomplikowana, gdy cukrzycy towarzyszą zaburzenia psychiczne (lękowe, odżywiania, afektywne, osobowości), a objawy obu schorzeń wchodzą w interakcje.

– Diabulimia to bardzo charakterystyczny rodzaj zaburzeń odżywiania, w którym pacjentki wzmagają napady bulimiczne manipulacją dawek insuliny i poziomu cukru. Równie niebezpieczna jest anoreksja w przebiegu cukrzycy typu 1, w której pacjentki odstawiają insulinę by błyskawicznie schudnąć, a w efekcie grozi im dekompensacja metaboliczna zagrażająca ich życiu –  tłumaczy dr n. med. Katarzyna Cyranka. – Mamy również grupę pacjentów z powikłaniami cukrzycowymi, którzy w związku z nimi przeżywają depresję i wyrzuty sumienia, że nie udało im się zapobiec rozwojowi chorobyProblemy dotykają nie tylko chorego na cukrzycę, ale także całą jego rodzinę – partnerów, rodziców i dzieci.

Okres pandemii Covid-19 stał się dla nich dodatkowym obciążeniem psychicznym. Chorujący na cukrzycę typu 1 – oprócz codziennych problemów zdrowotnych – zaczęli obawiać się, co stanie się, gdy będą musieli zmienić dotychczasowy sposób funkcjonowania, w jaki sposób ewentualne zachorowanie na Covid-19 wpłynie na przebieg cukrzycy.

– Impulsem do rozpoczęcia opieki psychologicznej stał się okres pierwszego lockdownu. W momencie kiedy Szpital Uniwersytecki został przekształcony w szpital jednoimienny okazało się, że pacjenci, którzy byli w długoletnich relacjach ze swoimi lekarzami diabetologami, mogą utracić z nimi kontakt, bo część lekarzy została oddelegowana na oddział covidowy – wspomina dr Cyranka i jednocześnie tłumaczy, jak ważną funkcję dla chorego spełnia taka relacja. – en kontakt sam w sobie ma znaczenie. Daje poczucie bezpieczeństwa, stałości, możliwości skonsultowania w każdej chwili z kimś, kto zna dokładnie sytuację pacjenta. Gdy go zabrakło, pacjenci zaczęli dzwonić z różnymi lękami, np. że z powodu pandemii umrą, ponieważ nie otrzymają na czas insuliny, albo że coś stanie się ich lekarzom.

To wszystko zadecydowało o powołaniu pierwszego w Polsce wielospecjalistycznego zespołu psychologiczno-diabetologicznego, oferującego pacjentom z cukrzycą nie tylko konsultacje i diagnostykę zaburzeń psychicznych towarzyszących cukrzycy, ale także stwarzający możliwość uczestnictwa w wielomiesięcznej grupie psychoterapeutycznej, w której leczenie uwzględnia oba schorzenia. Powstał on we współpracy specjalistów z Oddziału Klinicznego Chorób Metabolicznych oraz Oddziału Klinicznego Psychiatrii Dzieci, Młodzieży i Dorosłych, przy wsparciu Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.  

– Odzew był bardzo duży. Część pacjentów ucieszyła się, że nareszcie może opowiedzieć o swoich trudnościach psychologicznych z samą cukrzycą. Mówili, że nawet jeśli chodzili na psychoterapię, nie czuli się rozumiani, ponieważ ich problemy były tak specyficzne –  mówi dr Cyranka.  – W przypadku współwystępowania choroby przewlekłej jaką jest cukrzyca typu 1, leczenie zaburzeń psychicznych wymaga zastosowania technik i odpowiedniej wiedzy klinicznej, uwzględniającej także specyfikę choroby przewlekłej, zwłaszcza w przypadku psychoterapii – tłumaczy.

Zespół jest dostępny w każdy poniedziałek pomiędzy godziną 9 a 13. Pacjenci mogą się zgłaszać bez skierowania, natomiast obowiązuje wcześniejsza rejestracja telefoniczna. Oferuje konsultacje psychologiczne i psychiatryczne, diagnostykę oraz psychoterapię grupową. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt pod numerem tel. 664-680-001.

Źródło SU

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności