Szkolna Giełda Pracy

W życiu każdego człowieka przychodzi moment znalezienia i podjęcia pierwszej pracy. Jest to, bez wątpienia, zadanie niełatwe i bardzo stresujące, szczególnie dla młodej osoby bez doświadczenia. Problem trudności poruszania się po rynku pracy przez uczniów szkół średnich zauważyli nastolatkowie z krakowskich liceów i techników, którzy stworzyli  Szkolną Giełdę Pracy- projekt realizowany w ramach ,,Zwolnionych z teorii”.

Prawda jest taka, że uczniom szkół średnich własna przyszłość nie jest obojętna. Zaczynają stawiać swoje pierwsze kroki w karierze zawodowej. Uczniowie angażują się w różne akcje charytatywne, uczęszczają na zajęcia pozalekcyjne lub tworzą własne projekty. Pragną robić coś więcej niż siedzieć w szkolnej ławce i uczyć się ze sprawdzianu na sprawdzian. Młodzi pragną się rozwijać, poznawać swoje mocne oraz te słabsze strony. Chcą zdobywać, tak cenione, doświadczenie. Niestety wejście na rynek pracy oraz poruszanie się po nim nie jest czymś łatwym, szczególnie dla młodzieży, która nie posiada żadnego doświadczenia zawodowego.

 Z przeprowadzonych przez grupę badań wynika, że wielu młodych chciałoby odbyć praktykę, staż w firmie. Zdecydowana większość jednak nie ma pojęcia, jakie możliwości oferują im zakłady pracy, jakie wymagania powinni spełniać, czy w ogóle, gdzie szukać przedsiębiorstw, które oferują odpowiednie miejsca pracy dla młodzieży.

Aby rozwiązać ten problem zespół Szkolnej Giełdy Pracy stworzył stronę internetową gdzie zamieszczają pozyskane przez nich oferty stażu/praktyki, wolontariatu oraz pracy. Ponadto prowadzą kampanię społeczną która ma na celu popularyzowanie przedsiębiorczych postaw wśród młodzieży szkolnej prowadząc wywiady, webinary, szkolenia oraz publikując artykuły…

Przedsiębiorczość to nie tylko własny biznes. To przede wszystkim wykorzystywanie szans w otoczeniu i świadome podejmowanie decyzji związanych z własną przyszłością. By być przedsiębiorczym nie musimy zakładać własnej firmy, jednak by osiągać sukcesy, zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym musimy być przedsiębiorczy.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności