Studenci AGH chcą rozwiązać problem kosmicznych śmieci

Studenci AGH chcą rozwiązać problem kosmicznych śmieci. Już niebawem przeprowadzą serię eksperymentów na wieży zrzutowej Uniwersytetu w Bremie, której na co dzień używają także naukowcy z ESA – European Space Agency! Jest to możliwe dzięki wygranej studentów w konkursie Drop Your Thesis organizowanym właśnie przez ESA

Na czym polegać będzie ten eksperyment? Rolę uszkodzonego satelity spełni wydrukowana na drukarce 3D kula wykonana ze specjalnej żywicy oraz zawierająca w sobie mechanizm z odważnikiem, lub w innej konfiguracji masę na sprężynie. Kule będą wypuszczane seriami z wieży zrzutowej, a ich ruch będzie obserwowany za pomocą sześciu kamer rozmieszczonych wewnątrz kapsuły.
Studenci AGH chcą na podstawie obserwacji opracować algorytm analizujący ruch i sposób przemieszczania się tego typu obiektów. Wszystko po to, by ułatwić ich wyłapywanie i dzięki temu uniknąć kolizji na orbicie okołoziemskiej.

Zespół Black Spheres tworzy czterech studentów Automatyki i Robotyki : Michał Błażejczyk, Kamil Switek, Kacper Synowiec oraz Kamil Maraj.

Fot. AGH

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności