Premier odebrał meldunki od służb. W piątek otwarcie szpitala tymczasowego

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził dziś szpital tymczasowy w krakowskiej hali Expo.

Wraz z wojewodą małopolskim Łukaszem Kmitą – prezes Rady Ministrów odebrał meldunki od służb, potwierdzające, że szpital jest w pełni gotowy do przyjęcia pierwszych pacjentów. Jutro zostanie tu uruchomionych 66 łóżek.

– Dzisiaj zarejestrowaliśmy ponad 27 tys. zakażeń. To liczba, która bardzo nas niepokoi. Jednocześnie staramy się uruchomić z powrotem część naszej infrastruktury szpitalnej. Mamy dzisiaj zajętych 22 tys. łóżek przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19 i ok. 2200 pacjentów na łóżkach respiratorowych. Pandemia uderza w Polskę bardzo mocno, a ponad 50% przypadków to patogen brytyjski, który jest znacznie bardziej zaraźliwy – mówił premier Mateusz Morawiecki.


–  COVID-19 to bardzo niebezpieczna choroba, nie lekceważmy jej. Starajmy się przestrzegać wszystkich zasad sanitarnych. Dzisiaj wiemy, że pojawiła się bardzo realna nadzieja w postaci szczepionki – dodał premier.

Przed spotkaniem z premierem wojewoda Łukasz Kmita wraz z zaangażowanymi służbami i podmiotami sprawdzili przygotowanie obiektu.

– Ponownie zweryfikowana została poprawność działania instalacji oraz ustalonych zasad funkcjonowania obiektu. Jest on w pełni przygotowany i wyposażony, aby zapewnić pacjentom profesjonalną opiekę. Od piątku pod kątem hospitalizacji pacjentów z COVID-10 zostaną tam udostępnione 2 moduły (66 łóżek, w tym 10 respiratorowych). Chorymi opiekować się będzie kadra szpitala patronackiego, którym jest Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do uruchomienia tego szpitala i będą tu pracować – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Fot. Małopolski Urząd Wojewódzki

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności