Niedzielne zgromadzenie kibiców. Akcja krakowskich policjantów

21 marca br.  w godzinach popołudniowych, na stadionie przy ul. Reymonta odbył się mecz piłki nożnej pomiędzy drużynami Wisły Kraków i Stali Mielec. Obowiązujące przepisy sanitarne wykluczają udział publiczności w wydarzeniach sportowych, dlatego kibice obydwu drużyn nie mogli zasiąść na trybunach. Nie przeszkodziło im to jednak w zgromadzeniu się przed stadionem, gdzie oprócz kibicowania zawodnikom rozgrywającym mecz na murawie, wyrażali swoje niezadowolenie wobec zamkniętych dla publiczności stadionów.

Bezpośrednio przed obiektem sportowym zgromadziło się ponad 300 osób. W tym skupisku wiele osób nie zachowywało należytego dystansu, a także wiele z nich miało odsłonięte usta i nos. Będący na miejscu policjanci, poprzez system nagłaśniający wzywali do rozejścia się oraz przypominali o obowiązku zakrywania ust i nosa, a także informowali, że zgromadzenie tak dużej ilości osób jest nielegalne.
Osoby łamiące przepisy legitymowano. Ogółem policjanci wylegitymowali 343 osoby.  Na miejscu, na 40 osób nałożono mandaty karne. Większość mandatów dotyczyła nieprzestrzegania zakazów, nakazów, ograniczeń lub obowiązków określonych w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych. Część dotyczyła naruszenia przepisów porządkowych i drogowych. Wobec pozostałych legitymowanych osób rozważana jest możliwość skierowania wniosku o ukaranie do sądu i przekazanie stosownej informacji do sanepidu, który może nałożyć karę pieniężną na łamiących obostrzenia.

Wobec 5 osób podjęto już decyzje o skierowaniu wniosku do sądu za posiadanie w miejscu publicznym niebezpiecznych przedmiotów.  Również w trakcie kontroli pojazdów, którymi przemieszczali się kibice,  w jednym z nich ujawnione zostały maczety.
W ramach prowadzonych działań mundurowi zapobiegli także starciu dwóch zwaśnionych grup kiboli na terenie miasteczka studenckiego. Podczas tej akcji jeden z policjantów użył gazu obezwładniającego.  Widzących interweniujących policjantów kibice rozbiegli się po pobliskim terenie. W trakcie ucieczki kibiców dokonano zatrzymania dwóch z nich, którym zostaną przedstawione zarzuty karne dotyczące udziału w zbiegowisku.  

Podczas prowadzonych  legitymowań zatrzymano także 3 osoby poszukiwane do spraw karnych lub odsiadki.     

Fot. Policja  

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności