Międzynarodowy Dzień Teatru 2021

Kolejny raz zespoły teatralne z całego świata obchodzą Międzynarodowy Dzień Teatru, przypadający 27 marca, w formule online. Jak będzie świętował Kraków i co na tę okazję przygotowały krakowskie teatry?

Międzynarodowy Dzień Teatru został ustanowiony w 1961 roku z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) dla upamiętnienia Teatru Narodów – festiwalu zainaugurowanego w Paryżu, na którym spotkały się zespoły z obu stron „żelaznej kurtyny”. Święto od lat jest okazją zarówno do prezentowania spektakli i kontaktu z teatralną sztuką i jej twórcami, jak i przybliżania pracy wszystkich tych osób, które mimo że nie wychodzą na scenę, to sprawiają, ze teatry mogą sprawnie działać, zapraszać widzów, prowadzić działalność kulturalną.

Propozycje krakowskich teatrów

A jakie propozycje na 27 marca przygotowały miejskie teatry? Teatr Łaźnia Nowa zaprasza do wspólnego świętowania i obejrzenia spektaklu „Wałęsa w Kolonos” w reżyserii Bartosza Szydłowskiego. Bezpłatny dostęp do spektaklu, który zostanie opublikowany na profilu teatru serwisie YouTube, będzie możliwy od 27 marca od godz. 14.00, do 29 marca, do godz. 13:59.

Z okazji międzynarodowego święta Teatr Bagatela zaprasza na materiał filmowy, dzięki któremu za pośrednictwem mediów społecznościowych widzowie zwiedzą wnętrze teatru, jego zakamarki, a także pracownie twórcze. W tym wirtualnym spacerze będzie można wziąć udział 27 marca. Tego samego dnia zobaczymy także film, w którym pracownicy Bagateli odpowiedzą na pytanie o to, czym jest dla nich teatr.

Do śledzenia swojej strony internetowej i profili w mediach społecznościowych zachęca także Teatr Ludowy, który w sobotę, 27 marca, o godz. 12.00 wyemituje fragmenty dwóch prób czytanych do spektaklu „Nixon’s Nixon’s” (reż. Małgorzata Bogajewska i Bartosz Blaschke). W spektaklu gościnnie występuje prof. Andrzej Mania z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ – politolog i specjalista w zakresie problematyki Stanów Zjednoczonych. Zwiastun spektaklu można zobaczyć tutaj.

Do różnych form wirtualnego świętowania zapraszają wszystkie miejskie teatry. Teatr Groteska z tej okazji przygotował podsumowanie cyklu „Kod Mistrzów – Teatr Nieznany”, a Krakowski Teatr Variete udostępni tematyczną naklejkę w wersji .gif do wykorzystania w instagramowych relacjach przez widzów, artystów oraz osoby związane z teatrem. Z kolei Teatr KTO zaprasza na bezpłatną transmisję „Od Neomonachomachii do Exodusu”, dostępną na kanale teatru w serwisie YouTube – link tutaj.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności