Już niebawem startuje tegoroczny budżet obywatelski

Z roku na rok budżet obywatelski w Krakowie nabiera rozpędu. Pierwsza edycja BO to 4,5 mln zł i 68 zadań, które wybrano do realizacji. Ubiegłoroczna, siódma edycja to 32 mln zł i ostatecznie 195 zwycięskich projektów.

W tym roku do zagospodarowania będzie rekordowa kwota 35 mln zł, a o tym, na co zostanie przeznaczona jesienią zdecydują mieszkańcy. Na projekty o charakterze ogólnomiejskim przypada łącznie 7 mln zł. Koszt realizacji jednej propozycji nie może być niższy niż 25 tys. zł oraz wyższy niż 1,4 mln zł. Kwoty przeznaczone na realizację projektów o charakterze dzielnicowym różnią się w zależności od dzielnicy (najwięcej przypadło na Podgórze – ponad 2,3 mln zł), a minimalna wartość jednego projektu to 2,5 tys. zł.

Projekty będzie można składać w dniach 12 kwietnia – 14 maja. Ale już w marcu zaplanowano spotkania konsultacyjne z mieszkańcami, o których formie i terminach dowiemy się ze strony budzet.krakow.pl. 6 sierpnia przekonamy się, które projekty przeszły przez sito urzędniczej weryfikacji. Autorzy tych, które odpadły, dostaną czas na odwołanie się od tej decyzji. 15 września opublikowana zostanie lista projektów, które będą poddane głosowaniu – to odbędzie się w dniach 1-10 października. Zwycięzców poznamy 29 października.

Jeśli planujesz jakieś zadanie inwestycyjne, pamiętaj, że nie na każdym wolnym terenie w mieście można realizować projekty budżetu obywatelskiego. Te mogą powstawać tylko na działkach należących do gminy lub pozostających w jej władaniu. Zatem zanim zaczniesz projektowanie, odwiedź stronę Miejskiego Systemu Informacji Przestrzennej msip.krakow.pl i sprawdź strukturę własności interesującego cię terenu. Nie zapomnij też, że projekt musi być ogólnodostępny – ma służyć nie tylko tobie, ale wszystkim zainteresowanym nim mieszkańcom.

Jak co roku projekty będzie można składać tylko przez internet – za pomocą specjalnej platformy, która znajdzie się na stronie internetowej budzet.krakow.pl. Warto często ją odwiedzać, bo to cenne źródło informacji m.in. o obowiązujących terminach i zasadach BO.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności