8 marca rozpocznie się przebudowa ul. Kostaneckiego

Od najbliższego poniedziałku, 8 marca rozpocznie się przebudowa ul. Kostaneckiego. Na początek wykonawca zajmie się przebudową sieci elektrycznej, a prace obejmą chodnik po stronie galerii handlowej.

Początek prac oznacza utrudnienia w ruchu pieszym. Od 8 marca wyłączony z użytkowania będzie chodnik po stronie prawej na odcinku od ul. Wielickiej do ulicy Medycznej. Dla pieszych dostępny będzie chodnik po stronie szpitala dziecięcego.

W kolejnych tygodniach prace obejmą też jezdnie. Obecnie uzgadniana jest tymczasowa organizacja ruchu.

Wykonawcą przebudowy ul. Kostaneckiego jest firma Colas Polska Sp. z o.o. Pierwszy etap modernizacji układu drogowego w Prokocimiu przewiduje przebudowę ulicy Kostaneckiego od skrzyżowania z ul. Wielicką do skrzyżowania z ulicą Medyczną, poszerzenie ulicy celem wydzielenia środkowego pasa ruchu przeznaczonego dla karetek pogotowia i komunikacji miejskiej, a także przebudowę chodników po obu stronach ulicy, a po stronie zachodniej budowę ścieżki rowerowej. Roboty budowlane powinny zakończyć się w styczniu 2022 roku. Wartość kontraktu to niecałe 5 mln zł.

Drugi z elementów modernizacji układu drogowego w Prokocimiu to rozbudowa ul. Jakubowskiego. Obecnie trwa analizowanie ofert które wpłynęły w przetargu na to zadanie. W ramach tego zadania zakłada się rozbudowę ulicy Jakubowskiego wraz ze skrzyżowaniem z ulicą Kostaneckiego, powstaną ronda, wybudowane będą chodniki po obu stronach, uporządkowane zasady parkowania. Wykonawca przebuduje też skrzyżowanie ul. Jakubowskiego z ul. Wielicka wraz z budową lewoskrętu w kierunku centrum. Powiększona będzie pętla autobusowa nieopodal szpitala UJ, co pozwoli na przyjęcie większej liczby kursów.

Na etapie uzgodnień dokumentacji projektowej jest natomiast trzeci etap rozbudowy dróg w Prokocimiu. Chodzi o dojazd od południowej strony, dzięki budowie zupełnie nowej ulicy, która połączy ulicę Kosocicką z Jakubowskiego. Nowa ulica będzie miała około 600 m długości, na skrzyżowaniach z ulicami Kosocicką i Rydygiera planowane są ronda, powstaną też chodniki. Zgodnie z założeniem, jeszcze w tym roku ma zostać złożony wniosek o ZRID dla tego zadania.

Źródło ZIM

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności