Oszuści działający metodą „na wypadek” zaatakowali mieszkańców powiatu krakowskiego

Oszuści działający metodą „na wypadek” ponownie zaatakowali mieszkańców powiatu krakowskiego. Tym razem uaktywnili się w gminach Zielonki, Wielka Wieś i Zabierzów. Tylko wczoraj próbowali oszukać aż 15 osób. Mieszkańcy jednak nie dali się oszukać.

11 lutego br. na terenie powiatu krakowskiego mieliśmy do czynienia aż z 15 próbami wyłudzeń pieniędzy metodą „na wypadek”. Na szczęście osoby w porę się zorientowały, że padły ofiarami oszusta i nie doszło do przekazania pieniędzy. Oszuści zadzwonili na telefon stacjonarny do czternastu kobiet i jednego mężczyzny, zamieszkałych na terenie gmin: Zielonki, Wielka Wieś i Zabierzów. Były to głównie osoby starsze.

W każdym z tych przypadków dzwoniący oszust, podając się za syna/córkę, zapłakanym głosem informował o tym, że właśnie spowodował wypadek, w którym zabił człowieka. Kolejno przestępca przekazywał słuchawkę wspólnikowi, który przedstawiał się jako policjant i informował o tym, że potrzebne są pieniądze, podając kwoty po kilkaset tysięcy złotych, na kaucję, aby krewny „nie poszedł do więzienia”. W trakcie rozmów oszuści wypytywali też seniorów o ilość posiadanych oszczędności zarówno w domu, jak i na koncie bankowym. W jednym przypadku po kobietę oszuści przysłali taksówkę, która miała ją zawieźć do banku celem wypłaty gotówki, jednak pokrzywdzona w porę się zorientowała, , że padła ofiarą oszustwa i zadzwoniła na Policję.

Policjanci prowadzą w tej sprawie dochodzenie a tymczasem apelują:

• jeśli nie masz całkowitej pewności, kto do Ciebie dzwoni, nie podejmuj rozmowy i nie przekazuj żadnych informacji o sobie,

• w żadnym wypadku nie ulegaj telefonicznej prośbie o natychmiastową pożyczkę i nie przekazuj pieniędzy,

• jeśli chcesz przekazać komuś swoje pieniądze, to zadzwoń do tej osoby, na znany Ci numer telefonu i potwierdź informację o rzekomej pożyczce,

• policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji i nie poprosi Cię o branie w niej udziału,

• Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelanie ich na konto, pozostawienie w jakimś miejscu czy też wyrzucenie kosztowności przez okno!

Jeżeli Tobie zdarzy się podobna sytuacja, NATYCHMIAST zadzwoń pod numer alarmowy 112 – rozłączając poprzednią rozmowę – i powiadom o tym Policję!

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności