Metoda kradzieży „na zdalny pulpit” – policjanci ostrzegają!

Na nową metodę oszustwa na tzw. „ zdalny pulpit” nabrali się mieszkańcy gminy Trzebinia, którzy stracili blisko 12000 zł. W metodzie tej kradzież pieniędzy odbywa się dosłownie na oczach pokrzywdzonych. Kluczowym elementem tej metody jest nakłonienie ofiary do zainstalowania na swoim komputerze w pełni legalnej aplikacji typu „zdalny pulpit”.

Internetowi przestępcy posługują się różnymi „zachętami” do pomnożenia kapitału, by skłonić ofiarę do zainstalowania programu zdalnej obsługi komputera, a potem polecić jej by zalogowała się do swojego konta w banku.
Najczęściej wykorzystywanym przez oszustów wariantem jest namawianie ofiary do skorzystania z pewnej usługi umożliwiającej szybkie pomnożenie gotówki lub wypłata gotówki pozyskanej z inwestowania np. w kryptowaluty.

Gdy zainteresowana osoba napotyka problemy techniczne podczas próby skorzystania z usługi (np. problemy z rejestracją w serwisie internetowym), fałszywy konsultant „wspiera ją” przez zdalny pulpit i dosłownie na oczach ofiary, „czyści” jej konto, bądź zaciąga ekspresowe pożyczki.


Policja apeluje i radzi, by z wielkim dystansem podchodzić do „ złotych okazji” i w żaden możliwy sposób nie przekazywać nikomu danych z kart bankomatowych lub loginów i haseł do kont bankowych. W trakcie rozmów z konsultantami uważajmy na to co podajemy do ewentualnej weryfikacji naszej osoby. Nie instalujmy również żadnych aplikacji i oprogramowań.

 

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności