Kraków walczy o tytuł „Zielona stolica Europy 2023”

Kraków znalazł się w gronie 16 miast, które zakwalifikowały się do konkursu o tytuł „Zielonej stolicy Europy 2023”. Wśród nich znajdują się również: Belgrad, Cagliari, Dublin, Gaziantep, Gdańsk, Helsingborg, İzmir, Koszyce, Logroño, Rzeszów, Skopje, Sofia, Tallinn, Warszawa, Zagrzeb.

Tytuł ten niesie ze sobą ogromne zobowiązanie i odpowiedzialność. Obecne przewidywania wskazują, że w 2050 roku 69,6% ludności będzie zamieszkiwało miasta. Dla wielu ludzi migracja do dużych miast wiąże się z koniecznością przystosowania do życia w nowym antropogenicznym otoczeniu, co może mieć wpływ na poczucie komfortu, sposób spędzania wolnego czasu, potrzeby czy oczekiwania. Kraków jest jednym z najważniejszych ośrodków akademickich w kraju, co powoduje stały napływ ludności. Znaczna część absolwentów krakowskich uczelni osiedla się w mieście poszukując atrakcyjnej pracy. Wpływa to na dynamiczny rozwój miasta, co rodzi wiele wyzwań.

Zakwalifikowanie do grona kandydatów do tytułu „Zielonej stolicy Europy 2023” to sygnał, że podjęte działania, mające na celu poprawę jakości życia mieszkańców wpisują się w długoterminową strategię zrównoważonego rozwoju, jaką powinny podejmować współczesne miasta.

W konkursie o tytuł „Zielonej Stolicy Europy 2022” Kraków zajął piąte miejsce. Wówczas finalistami zostały: Tallin, Grenoble, Dijon i Turyn, a o tytuł ubiegało się łącznie 18 europejskich metropolii. Uwzględniając rekomendacje dotyczące podjętych i planowanych działań jakie wówczas otrzymaliśmy, wniosek aplikacyjny został ponownie złożony – informuje Urząd Miasta Krakowa

W edycji 2023 miasta zostaną ocenione przez niezależnych ekspertów w 12 kategoriach. Już w kwietniu poznamy grono ścisłych finalistów konkursu. Kolejnym krokiem będzie przedstawienie komisji planu działania, a następnie uroczyste wręczenie nagród.

Niezależnie od wyników konkursu, kandydujące miasta otrzymają rekomendacje dotyczące już podjętych oraz kierunku przyszłych działań.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności