Budują nową szkołę podstawową dla ok. 600 uczniów

17 lutego, podczas sesji Rada Miasta Krakowa zapoznała się z projektem aktu założycielskiego nowej szkoły podstawowej na osiedlu Kliny oraz z przygotowanym dla niej statutem. Budowa obiektu przy ulicy Bartla 29, realizowana przez Miejskie Centrum Obsługi Oświaty w Krakowie, weszła już w etap końcowy. Oddanie szkoły do użytku zaplanowano na koniec tegorocznych wakacji – informuje Urząd Miasta Krakowa.

Szkoła przy ul. Bartla zapewni naukę w systemie jednozmianowym dla około 600 uczniów. Bazę dydaktyczną stanowić będą 24 sale lekcyjne, w tym pracownie (chemiczna, fizyczna i informatyczna), świetlica, biblioteka z czytelnią, sala gimnastyczna, jadalnia oraz pomieszczenia administracyjne i techniczne. Obiekt będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na działce, gdzie mieści się budynek szkoły, wykonane zostanie boisko sportowe o minimalnych wymiarach 20 x 40 m. W północnej i zachodniej części działki powstanie układ komunikacyjny, wraz z 29 miejscami postojowymi.

Mimo pandemii, prace przy budowie szkoły podstawowej na osiedlu Kliny idą zgodnie z harmonogramem. Inwestycję realizuje Miejskie Centrum Obsługi Oświaty, a wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Budowlane Dombud SA. Wprawdzie w umowie zawartej w 2018 r., jako termin zakończenia prac ustalono połowę października 2021 r., wykonawca deklaruje, że szkoła będzie gotowa przed pierwszym dzwonkiem roku szkolnego 2021/2022.

Ostatnie miesiące prac budowlanych

Przed ekipą budowlaną jeszcze ostatnie miesiące prac. Wykonano już tynki wewnętrzne, kończą się też roboty z zakresu instalacji podposadzkowych oraz wylewek. Gotowe są też główne ciągi instalacji wentylacji, na ukończeniu są prace w zakresie instalacji sanitarnych. W toku jest wykonywanie gładzi gipsowych i zabudów pionów instalacyjnych, a to już ostatni etap przed malowaniem sal. Równolegle trwają prace związane z zagospodarowaniem otoczenia budynku, a także wykonaniem termoizolacji.

Obecnie wszystkie zewnętrzne ściany szkoły mają już okładziny ze styropianu, co zapobiega wyziębieniu budynku i pozwala utrzymać ciągłość prac wewnątrz, mimo wahań temperatury. Rozpoczęły się też prace na elewacji budynku związane z ociepleniem oraz wyprawami elewacyjnymi. Przystąpiono do wykonywania konstrukcji sufitów podwieszanych, montażu opraw oświetlenia oraz wykonania wypraw wykończeniowych ścian i posadzek w sanitariatach. Wkrótce rozpocznie się montaż balustrad, stolarki wewnętrznej, podłóg sportowych i armatury sanitarnej.

Nowa szkoła podstawowa na Klinach to największa samorządowa inwestycja w tej części Krakowa. Jej koszt sięga 42,6 mln zł (bez wyposażenia). Budowa jest w całości finansowana z budżetu miasta.

Źródło UMK

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności