Bezpłatne badania mammograficzne

Trwa ogólnopolska kampania promocyjna Ministerstwa Zdrowia zorganizowana pod hasłem „Planuję Długie Życie”, w ramach której odbywają się bezpłatne badania mammograficzne dla pań w wieku 50-69 lat.

W mammografii finansowanej przez NFZ w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi można wziąć udział niezależnie od miejsca zamieszkania i bez skierowania lekarskiego. Do udziału w badaniach uprawnione są panie w wieku 50-69 lat, które są ubezpieczone, nie były leczone z powodu raka piersi, a także nie miały wykonanej mammografii w ramach Programu w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub są w grupie ryzyka i w roku poprzedzającym otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy

W ramach tych badań, realizowanych w Krakowie przez LUX MED, mobilna pracownia mammograficzna będzie do dyspozycji pań w następujących lokalizacjach i terminach:

  • ul. M. Ćwiklińskiej 14 (przy markecie Kaufland):  17 lutego w godz. 11.00 do 18.00 oraz 18 lutego w godz. 8.00 do 16.30
  • ul. Norymberska 1 (przy markecie Kaufland): 19 lutego w godz. 8.00 do 15.00, 22 lutego w godz. 11.00 do 18.00 oraz 23 lutego w godz. 10.00 do 17.00

W 2021 roku po raz pierwszy z badania w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi mogą skorzystać panie z rocznika 1971. Warto zaplanować badanie–systematyczność w przestrzeganiu terminów badań mammograficznych umożliwia wykrycie potencjalnego zagrożenia na bardzo wczesnym etapie rozwoju choroby i w razie potrzeby pozwala rozpocząć natychmiastowe i skuteczne leczenie, które daje niemal stuprocentową gwarancję powrotu do zdrowia.

Zarejestruj się na badanie

Panie, które chcą skorzystać z badania proszone są o wcześniejszą rejestrację pod nr tel. 58 666 24 44 lub wypełnienie formularza tutajW celu weryfikacji uprawnień do badania przed połączeniem telefonicznym należy przygotować dowód osobisty.

Bezpieczne badania

Jak informuje realizator, badania przeprowadzane są z zachowaniem wszelkich środków ostrożności przewidzianych prawem i wewnętrznymi procedurami, zarówno w zakresie wyposażenia techników w niezbędne środki ochrony osobistej, jak też procedur dezynfekcji pracowni i aparatury diagnostycznej oraz obsługi pacjenta. W pracowni mogą jednocześnie przebywać tylko trzy panie, co ma zapewnić możliwość utrzymania niezbędnego dystansu. Przed badaniem pracownicy medyczni mierzą pacjentkom temperaturę i proszą o wypełnienie ankiety. Do dyspozycji pań przygotowane są środki do dezynfekcji rąk. Organizatorzy proszą o zgłaszanie się na badanie w maseczce ochronnej lub przyłbicy, a także przestrzeganie czasu ustalonego podczas rejestracji.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności