Aktualna zima jest najdroższą zimą w historii Krakowa. Tyle już wydano pieniędzy…

Urząd Miasta Krakowa poinformował, że aktualna zima jest najdroższą zimą w historii Krakowa. Do tej pory Akcja Zima, od 15 października 2020 r., kosztowała ponad 38 mln zł i poprzedni rekord kosztów już został przekroczony. Temperatury sięgające nawet –20°C, obfite odpady śniegu, a nawet bardzo rzadkie zjawisko inwersji termicznej – deszcz padający przy temperaturze –8°C

Tylko w przeciągu trzech dni – od 6 do 11 lutego zimowa akcja kosztowała 11,6 mln zł, a pracownicy MPO Kraków przepracowali łącznie 42 tys. godzin w ciągu tych sześciu dni.

Dla porównania, cała poprzednia zima kosztowała 8,4 mln zł. W ciągu tych sześciu najcięższych dni wysypano na ulice Krakowa ponad 10,4 tys. ton soli i 3 tys. ton piasku, a przez większość czasu w mieście pracowało 100% dostępnego sprzętu i ludzi. Najtrudniejszym dniem był zdecydowanie poniedziałek, ponieważ nad ranem spadł marznący od razu deszcz i utwardził śnieg, który było bardzo trudno usunąć. Lód i śnieg z większości chodników trzeba było skuwać ręcznie przy pomocy łopat, a sól działała na śnieg dużo słabiej niż zazwyczaj – dlatego odśnieżanie miasta trwało dłużej.

Aby dobrze zobrazować skalę tej pracy wystarczy wyobrazić sobie, w jaki sposób sól dociera do Krakowa z kopalni. Przywożą ją ciężarówki z naczepami i w każdej z nich znajduje się 20 ton soli. Aby więc przywieźć tyle soli, ile było potrzeba na te sześć dni, musiały przyjechać 522 tiry wypełnione solą. Gdyby przyjechały wszystkie jednocześnie, korek do bazy MPO miałby prawie 10 km.

Odśnieżaniem Krakowa zajmuje się łącznie 1000 osób, głównie pracowników MPO Kraków, ale też firm zewnętrznych wykonawczych, które również realizują część zadań.

MPO Kraków ma na co dzień do wykorzystania 252 jednostki, w tym: 67 solarek, 39 jednostek do utrzymania chodników, 37 zespołów do utrzymania obiektów inżynierskich, dziewięć zespołów do wywozu śniegu, 58 jednostek do utrzymania ulic, 36 zespołów do utrzymania terenów wewnątrzosiedlowych i sześć zespołów do utrzymania miejsc postojowych.

Pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania do odśnieżania stosują sól wyłącznie na jezdniach i starają się nie solić w pobliżu zieleńców i terenów zielonych. Na obszarze Starego Miasta wykorzystywany jest wyłącznie chlorek wapnia i piasek.  

Inne, alternatywne środki są w większości przypadków oparte na soli (innych rodzajach soli – chlorku wapnia albo chlorku magnezu) lub alkoholu, octanów oraz mrówczanów i są wielokrotnie droższe – sam chlorek wapnia w tym momencie jest 10-krotnie droższy od soli drogowej.

W przypadku zimowego utrzymania ponad połowy długości chodników w mieście jest w gestii zarządców i właścicieli nieruchomości, które do nich przylegają – a ci, dość często również stosują sól. MPO na chodnikach stosuje mieszankę soli z piaskiem wyłącznie w przypadku ryzyka wystąpienia gołoledzi – sama sól nie jest wykorzystywana w żadnym przypadku. Z kolei na terenach parków i zieleńców utrzymywanych przez Zarząd Zieleni Miejskiej obowiązuje zakaz używania soli. Jest to sprawdzane przez miejskich ogrodników, a każde ewentualne użycie soli skutkuje naliczeniem kar umownych na firmy wykonawcze, utrzymujące parki.

Kraków został podzielony na cztery obszary i trzy rejony utrzymania, które swoim zakresem obejmują:

 • drogi krajowe, wojewódzkie, powiatowe i gminne (komunikacja zbiorowa) oraz Rynek Główny i ulice wewnątrz pierwszej obwodnicy – łącznie 693 km
 • pozostałe drogi gminne i wewnętrzne – 692 km
 • chodniki – 1 040 tys. m2
 • drogi rowerowe – 138 km (w tym wydzielone drogi rowerowe, ciągi pieszo-rowerowe, ciągi pieszo–jezdno-rowerowe oraz kontrapasy i pasy dla rowerów utrzymywane w obrębie jezdni)
 • tereny wewnątrzosiedlowe (drogi, chodniki) – 845 tys. m2
 • chodniki w Strefie Płatnego Parkowania – 70 tys. m
 • przystanki autobusowe i tramwajowe – 138 tys. m2 (1 571 szt.).

Mieszkańcy mogą przysyłać zgłoszenia o oblodzeniu i opadach, konieczności odśnieżania ulic i chodników bezpośrednio do dyspozytorni akcji „Zima” mailowo: interwencje24h@mpo.krakow.pl i telefonicznie: 12 646 23 61 lub kontaktować się bezpośrednio ze spółkami i służbami odpowiedzialnymi w danym zakresie.

Jednostki zaangażowane w akcję „Zima”:

 • MPEC – utrzymanie sieci ciepłowniczej, usuwanie awarii, całodobowe dyżury, reagowanie na zgłoszenia mieszkańców, aktualizacje i raporty uzupełniane na bieżąco na stronie internetowej 
 • MPK – zapewnienie sprawności komunikacji miejskiej
 • MPO – koordynacja akcji, oczyszczanie dróg i chodników ze śniegu, lodu i gołoledzi, monitoring stanu dróg i reagowanie na zgłoszenia mieszkańców, całodobowe dyżury dyspozytorów
 • MPWiK – utrzymanie sieci wodociągowej, usuwanie awarii sieci, całodobowe dyżury, reagowanie na zgłoszenia mieszkańców, aktualizacje i raporty uzupełniane na bieżąco na stronie internetowej
 • Straż miejska – utrzymanie porządku i kontrola, przyjmowanie zgłoszeń od mieszkańców
 • ZDMK – utrzymanie i oczyszczanie torowisk tramwajowych, usuwanie awarii
 • ZZM – utrzymanie terenów zielonych, chodników i ścieżek rowerowych w parkach i bulwarach wiślanych

Kontakty dla mieszkańców:

 1. MPEC – całodobowe telefony i na bieżąco aktualizowana strona internetowa: 993, 12 644 18 72, mpec.krakow.pl
 2. MPK – całodobowe numery telefonów: 19 150, 12 254 13 00
 3. MPO – całodobowe numery telefonów: 12 646 23 61, e-mail: interwencje24h@mpo.krakow.pl
 4. MPWiK – całodobowe telefony i na bieżąco aktualizowana strona internetowa: 994, 12 424 23 03, 12 422 92 05, 800 130 060, wodociagi.krakow.pl
 5. Straż miejska – telefony alarmowe: 986
 6. ZDMK – całodobowy telefon: 12 616 75 55
 7. ZZM – 12 201 02 42
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności