W ten sposób można stracić oszczędności swojego życia. Policja ostrzega!

Uwaga na oszustów oferujących szybki i łatwy sposób inwestycji i wzbogacenia się – ostrzegają policjanci

Cyberprzestępcy wciąż atakują w internecie. Modyfikują oni swoje metody działania,  po to by ukraść dane bankowe i wyłudzić pieniądze.  Chcą być wiarygodni i często bezprawnie wykorzystują wizerunek znanych i lubianych osób, np.  sportowców czy celebrytów. Umieszczają fałszywe wywiady i historie, które nie mają żadnego pokrycia z rzeczywistością.  W ten sposób namawiają do udział w różnych inwestycjach. Informują o super okazjach, zapewniając swoich klientów o braku ryzyku.  Cel jest jeden – szybko i łatwo wzbogacić się! 

Uzyskiwanie danych osobowych lub danych do logowania w różnych serwisach, to dziś częste sposoby działania oszustów. Kto podczas przeglądania stron internetowych nie spotkał się z reklamami i ofertami szybkiego wzbogacenia się, bez zbędnego ryzyka czy wychodzenia z domu. To może być oszustwo. Inwestorom grozi utrata pieniędzy i dorobku życiowego. Na takie ryzyko narażone są nie tylko osoby starsze ale i młodzi ludzie poszukujący pracy, którzy nie mają doświadczenia w inwestowaniu.

Oszuści do swoich celów często wykorzystują bezprawnie wizerunek sportowców czy celebrytów, a także  policjantów. Na stronach internetowych umieszczają fałszywe wywiady, w których znane postacie opowiadają o swoich życiowych sukcesach i  historiach, które nie mają żadnego pokrycia z rzeczywistością.  W ten sposób chcą przekonać do inwestowania w jakieś projekty, do wysyłania pieniędzy na różne zagraniczne konta bankowe. Konsumenci ufają znanej i lubianej postaci. Interesują się ofertą i zostawiają swoje dane kontaktowe. Potem odbierają telefony od osoby, która działa w imieniu firmy. To tylko kwestia czasu, by oszust przekonał swoją ofiarę o szybkim i łatwym zysku. Przestępca namawia do inwestowania, do założenia rachunku i wpłaty pieniędzy. Tak  pozyskuje różnie dane klienta. Gdy oszust osiągnie swój cel i  uzyska dostęp do gotówki, blokuje ofierze możliwość dalszego kontaktu.

Obecna sytuacja związana z covid-19 spowodowała, również że znacznie częściej  robimy zakupy w sieci. Wchodzimy na  różne strony aukcji internetowych, nie sprawdzając ich wiarygodności.  Oszuści do swoich celów wykorzystują fałszywe aplikacje serwisów. Strona wygląda identycznie,  jak oryginalna.  Patrząc jednak na URL w adresie, zauważymy pewne nieprawidłowości. Mogą to być również inne błędy niż na stronie internetowej, to np. błędy ortograficzne.  Nie należy wtedy pobierać takiej aplikacji. To skutkuje utratą pieniędzy i wyczyszczeniem konta.

Oszuści często wysyłają fałszywe SMS-y, podszywając się jakiś serwis aukcyjny. W wiadomości znajduje się link do podstrony, który umożliwia pobranie aplikacji. To często próba wyłudzenia danych oraz  pieniędzy. Ostrożnie również należy podchodzić do maili, spamów,  łańcuszków rozsyłanych za pośrednictwem portali społecznościowych, czy fake newsówkrążących po Internecie

Inną metodą wyłudzenia pieniędzy czy danych do logowania jest oszustwo na pracownika bankowego. Oszust dzwoni do potencjalnego klienta podając się za pracownika banku. Następnie w trakcie rozmowy, namawia rozmówcę do pobrania aplikacji, dzięki której przechwytuje dane klienta i przejmuje kontrolę nad jego narzędziem mobilnym. W ten sposób uzyskuje niezbędne dane do logowania. Mając dostęp do takich informacji, oszust przelewa pieniądze na swoje konto.

Jak nie paść ofiara przestępstwa?

Pod żadnym pozorem nie udostępniajmy danych do logowania do banku nieznanym osobom. Pamiętajmy, że pracownicy banku oferując swoje produkty, nie żądają od klientów podania loginu, hasła do konta ani kodu autoryzacyjnego SMS.

Nie ulegamy wpływom presji czasu!

Nie ścigajmy aplikacji, nie wgrywajmy  oprogramowania, które pochodzą z nieznanych źródeł. Może w ten sposób ktoś będzie chciał przejąć kontrolę nad naszym komputerem lub smartfonem.

Nie klikajmy w żadne linki czy odnośniki niewiadomego pochodzenia. Nie otwierajmy załączników, nie logujmy się na nieznane strony ani nie dokonujmy wpłat.  Może to być próba wyłudzenia naszych pieniędzy lub danych osobowych.

Uważajmy na reklamy zachęcające do inwestycji, informujące o ponadprzeciętnych zyskach bez ryzyka, czy gwarantowanej wygranej w jakimś konkursie. W takich przypadkach stosujmy zasadę ograniczonego zaufania. Chcą sprawdzić wiarygodność  sprzedawcy lub firmy  sprawdźmy, czy nie znajduje się ona na liście ostrzeżeń publicznych KNF    https://www.knf.gov.pl/dla_konsumenta/ostrzezenia_publiczne

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności