Policjanci odzyskali 100 tysięcy złotych wyłudzone od mieszkanki Małopolski

Do oszustwa doszło we wtorek, 29 grudnia br. Około godziny 16, na telefon starszej mieszkanki Małopolski zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się jako adwokat. Poinformował seniorkę, że członkowie jej rodziny mają poważne problemy z prawem – jej wnuk spowodował śmiertelny wypadek, natomiast córka składała fałszywe zeznania. By uwiarygodnić całą historię, ze starszą panią rozmawiała również kobieta podająca się za policjantkę. Następnie „adwokat” zażądał od seniorki niemal 300 tys. złotych w zamian za wybawienie jej krewnych z opresji.

Zdenerwowana kobieta, przejęta losem najbliższych, zdołała przygotować 100 tys. złotych, które następnie zgodnie z poleceniem rozmówcy, przekazała kurierowi. Starsza pani została poinstruowana, by cały czas nie odkładała słuchawki i zadzwoniła za dwie godziny. Po tym czasie seniorka skontaktowała się z rzekomym adwokatem, który przekazał, by w dalszym ciągu nie odkładała słuchawki i ponownie połączyła się z nim około godz. 20. Kiedy telefon nie odpowiadał, kobieta zadzwoniła do córki. W momencie gdy usłyszała, że nie było żadnego wypadku zorientowała się, że padła ofiarą oszustów.

Kryminalni natychmiast po otrzymaniu zgłoszenia rozpoczęli szeroko zakrojone działania. Zebrane informacje, w tym rysopis i inne dane na temat „kuriera” zostały przekazane funkcjonariuszom z innych jednostek Małopolski i województw ościennych a kluczowa okazała się współpraca z Komendą Wojewódzką Policji w Katowicach. Dzięki temu poszukiwany został  w ciągu kilku godzin zatrzymany w Cieszynie przez miejscowych policjantów wspieranych przez funkcjonariuszy z Katowic. Policjanci odzyskali również 100 tys. złotych.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności