Nowa moda? Wybierają się w góry prawie nago. APEL!

Dr hab. n. med. Tomasz Darocha współtwórca pozaustrojowego systemu leczenia pacjentów w hipotermii głębokiej apeluje!

W związku z zyskującymi na popularności praktykami wybierania się w góry bez odpowiedniego ubioru stanowczo odradzam ten sposób postępowania! Brak odpowiedniego przygotowania, doświadczenia, zabezpieczenia medycznego powoduje uruchomienie ogromnej liczby osób, które uczestniczą w łańcuchu przeżycia poszkodowanego – apeluje we wpisie na Facebooku Dr hab. n. med. Tomasz Darocha

W sobotę, w rejonie Gówniaka w Masywie Babiej Góry ratownicy GOPR otrzymali zgłoszenie, że znajduje się 5 osób, które – pomimo skrajnie trudnych warunków pogodowych – postanowiły zdobyć szczyt niemal bez ubioru. Znajdujący się w okolicy turyści w miarę możliwości podzielili się ubraniami z „morsami górskimi”, ale stan jednej z kobiet uczestniczącej w feralnejwyprawie jest ciężki i nie jest ona w stanie samodzielnie wracać.

Po dotarciu do poszkodowanej ratownicy zabezpieczyli ją termicznie, zapakowali do noszy, a następnie rozpoczęli transport w stronę przełęczy Krowiarki, gdzie została ona przekazana do karetki pogotowia.

Fot. Poglądowe

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności