Kraków w czołówce najczystszych miast Polski

Kraków znalazł się w gronie najczystszych miast w Polsce – wynika z raportu opracowanego przez PSG Polska we współpracy z Centrum Badań Mikrobiologicznych i Autoszczepionek. W dokumencie zestawiono ze sobą dziesięć największych miast w kraju.

Badanie polegało na analizie bakteriologicznej pięciu charakterystycznych miejsc, z którymi mieszkańcy miast mają najczęstszy kontakt każdego dnia. Przebadano poręcze w komunikacji miejskiej, na dworcach PKP, klamki w galeriach handlowych, bankomaty i wózki w sklepach spożywczych.

Wyniki są jednoznaczne. Na podium znalazły się Łódź z sumarycznym wynikiem 1470 znalezionych bakterii, Bydgoszcz z 2340 bakteriami i Kraków z 2440 – czytamy w raporcie PSG Polska.

Na kolejnych miejscach, za Krakowem są: Białystok, Lublin, Wrocław, Warszawa, Gdańsk, Katowice i Poznań (z ponad 14 tys. wykrytych bakterii).

Co ważne, pod względem czystości w komunikacji miejskiej Kraków zajął wysokie drugie miejsce, tuż za Łodzią.

Wyniki badania potwierdzają skuteczność dezynfekcji tramwajów i autobusów komunikacji miejskiej w Krakowie. Miejscy przewoźnicy: MPK SA i Mobilis – prowadzą cały czas dezynfekcję pojazdów, w tym przede wszystkim tych elementów, których dotykają pasażerowie, a więc właśnie wszystkich przycisków, uchwytów, poręczy, automatów biletowych i kasowników.

Również pracownicy MPO Kraków oczyszczają miejską przestrzeń przy pomocy płynu dezynfekującego. Skupiają się przede wszystkim na najważniejszych punktach w mieście – chodnikach i placach przejściach dla pieszych, przystankach autobusowych – miejscach, w których zazwyczaj jest więcej osób. Dezynfekowane również są kosze uliczne, różnego rodzaju poręcze i ławki.

Źródło UMK

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności