XXIV Wigilia Jana Kościuszko zostanie przeprowadzona w formie samochodowego konwoju

„To szczególny rok, w którym pomoc dla osób bezdomnych i samotnych jest jeszcze bardziej potrzebna” – mówi Jan Kościuszko, pomysłodawca i organizator Wigilii dla Osób Bezdomnych i Potrzebujących, która pomimo pandemii odbędzie się w Krakowie już po raz 24., tradycyjnie w ostatnią niedzielę przed Bożym Narodzeniem.

W tym roku, po raz pierwszy w 24-letniej historii naszych Wigilii, ze względu na ograniczenia związane z pandemią, na krakowskim Rynku nie stanie wigilijny stół.  Niemożliwe jest przyjęcie potrzebujących na Rynku Głównym i wspólne spotkanie przy stole, więc wyjątkowo, „WIGILIA PRZYJEDZIE DO POTRZEBUJĄCYCH”. Dzięki naszym staraniom i wsparciu partnerów, przygotujemy kilkadziesiąt tysięcy porcji dań wigilijnych i rozwieziemy je do wskazanych miejsc, rekomendowanych przez ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, Prezesa Fundacji Brata Alberta oraz krakowski Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Cieszę się, że pomimo wielu przeciwności, jakie w tym roku nas spotykają, nadal możemy i potrafimy dzielić się 
z tymi, których los dotyka jeszcze mocniej” – podkreśla Jan Kościuszko, pomysłodawca i organizator Wigilii.

XXIV Wigilia Jana Kościuszko zostanie przeprowadzona w formie samochodowego konwoju. W niedzielę, 20 grudnia o godzinie 9.00 z Rynku Głównego, organizatorzy wyruszą do noclegowni i instytucji wspierających osoby potrzebujące, by przekazać im świąteczne paczki pełne artykułów spożywczych i gotowych posiłków, które będzie można zjeść na miejscu, ale też odgrzać w późniejszym czasie.

Organizatorzy wydarzenia podkreślają, że „chęć niesienia pomocy jest dla nich silniejsza niż przeciwności, które przyniósł ze sobą rok 2020”.

Lista miejsc, które zostaną odwiedzone przez wolontariuszy została przygotowana w ścisłej współpracy z Fundacją Brata Alberta i Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej – organizacjami, które doskonale znają trudności, z jakimi mierzą się osoby bezdomne i potrzebujące.  

Wrażliwość na ludzką krzywdę i samotność

Wigilia dla Osób Bezdomnych i Potrzebujących to już tradycja. Kiedy w 1996 roku, podczas pierwszego spotkania rozdano około pięć tysięcy posiłków nikt nie spodziewał się, że przez kolejne dwie dekady na kilka dni przed Świętami Bożego Narodzenia potrzebujący będą gromadzić się na krakowskim Rynku, by choć przez chwilę przestać czuć się samotnie, by skorzystać z realnej pomocy. Inicjatywa unaocznia skalę problemu ubóstwa, który często dotyczy osób starszych 
i samotnych. Podczas ubiegłorocznej edycji uczestnikom wydarzenia wydano ponad 50 tysięcy porcji wigilijnych potraw.

Pomoc w czasie pandemii

Tegoroczna Wigilia to wspólne dzieło Jana Kościuszko, Fundacji Brata Alberta, krakowskiego MOPS, partnerów i wszystkich ludzi dobrej woli, których łączy chęć niesienia pomocy. Organizatorem Wigilii od ponad dwudziestu lat jest „Grupa Kościuszko M2B” oraz restauracje  „Sławkowska 1” i „W Starej Kuchni.” Wydarzenie wspierają również liczni partnerzy: producent słodyczy Wawel S.A, Bacówka Towary Tradycyjne, firma ABC K. Bobula i A. Bobula Spółka Jawna, która jak co roku dostarczyła jednorazowe naczynia oraz Piekarnia Cukiernia Awiteks. 
W organizację przedsięwzięcia zaangażowali się również wolontariusze.

Pomysłodawca wydarzenia

 Jan Kościuszko, znany krakowski restaurator, twórca i założyciel sieci restauracji „Chłopskie Jadło”, następnie sieci „Polskie Jadło”, pomysłodawca i organizator mającej miejsce na krakowskim Rynku już od ponad dwudziestu lat Wigilii dla Potrzebujących, odznaczony za swoją działalność charytatywną przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Mistrz sportów samochodowych, przedsiębiorca, felietonista, miłośnik polskiej kuchni.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności