Strażnicy i lekarze pomagają osobom bezdomnym

Straż Miejska Miasta Krakowa i Fundacja Przystań Medyczna kontynuują współpracę mającą na celu ochronę zdrowia i życia osób bezdomnych. Wspólne patrole złożone z doświadczonych strażników miejskich oraz lekarzy i wolontariuszy docierają nocami w te miejsca, w których przebywają osoby nieposiadające własnego dachu nad głową.

W czasie trwającej epidemii osoby bezdomne znajdują się wyjątkowo trudnej sytuacji, ale z pomocą przychodzi im miasto i jego służby.

– W większości przypadków odwiedzane osoby odmawiają jakiejkolwiek pomocy. Są jednak i tacy bezdomni, którzy uskarżają się na kończyny, proszą o zmianę opatrunków lub o podanie leków przeciwbólowych. Nikt nie zostaje bez pomocy. Dodatkowo medycy rozdają ogrzewacze, które włożone do rękawiczek lub butów utrzymują przez jakiś czas ciepło – podkreśla komendant straży miejskiej Jerzy Mądrzyk.

– Pamiętajmy również, że każdy z nas może pomóc osobie bezdomnej. Kiedy widzimy, że taka osoba potrzebuje pomocy, warto poinformować straż miejską pod numerem 986 lub Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej – dodaje.

Fundacja Przystań Medyczna

Została utworzona w 2017 roku w Krakowie, a jej celem jest pomoc medyczna dla osób bezdomnych, ubogich i społecznie wykluczonych, uznając nadrzędną rolę zdrowia w powrocie do życia w społeczności. Fundacja skupia lekarzy, pielęgniarki, farmaceutów oraz studentów medycyny.

– Lekarze, pielęgniarki i wolontariusze świadczą usługi medyczne osobom wykluczonym społecznie, ubogim i bezdomnym. Bardzo rzadko spotykamy się z agresją, czy roszczeniowością tych osób. Większość z nich dziękuje za to, że jesteśmy, za to, że istnieje taka forma pomocy. Myślę, że największą wartością jest dla nich to, że ktoś do nich wyszedł, podał rękę i przez wzajemny szacunek stara się wypracować zmiany – mówi Mateusz Gajda, wiceprezes zarządu fundacji.

Fot. SM

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności