Rząd zdecydował się na zorganizowanie dodatkowego wsparcia

Przed Świętami Bożego Narodzenia polski rząd uruchamia Solidarnościowy Konwój Wsparcia Seniorów. Chcemy w ten sposób wspomóc osoby najbardziej potrzebujące. Już wkrótce do placówek dla osób bezdomnych, samotnych i starszych trafią artykuły spożywcze o wartości 5 milionów złotych – mówił na konferencji prasowej premier.

Solidarni z samotnymi i bezdomnymi

Ze względu na epidemię koronawirusa w tym roku osoby bezdomne, samotne i potrzebujące dodatkowego wsparcia nie będą mogły uczestniczyć w tradycyjnych wspólnych wigiliach. Dlatego rząd zdecydował się na zorganizowanie dodatkowego wsparcia.

Dla nas niezwykle ważne jest to, żebyśmy wszyscy jako Polacy przeżyli te Święta możliwie bezpiecznie – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Bezpiecznie to znaczy w odosobnieniu, bez dużych spotkań towarzyskich. Dlatego dziś przygotowaliśmy specjalny konwój wsparcia dla seniorów. To wiele ton żywności i różnych artykułów, które trafiają do osób starszych, osób bezdomnych, ale także do matek z dziećmi – dodał.

Jeszcze przed Świętami do osób potrzebujących trafią artykuły żywnościowe wartości 5 milionów złotych. W paczkach znajdą się m.in.

  • gotowe dania (ok. 220 ton),
  • makaron (ok. 240 ton),
  • konserwy mięsne (ok. 270 ton) i rybne (ok. 70 ton),
  • warzywa konserwowe (ok. 40 ton),
  • mąka pszenna (ok. 58 ton) i ryż (ok. 40 ton),
  • olej (ok. 18 tys. litrów),
  • herbata i cukier.

Ich dystrybucją zajmie się Agencja Rezerw Materiałowych wsparta przez dwie organizacje pozarządowe znane z pomocy osobom potrzebującym – Caritas Polska oraz Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta.

Pierwszy transport rusza już w dniu startu akcji i dostarczy pomoc do 4 placówek wsparcia.

Kontynuacja wsparcia dla seniorów

Konwój wsparcia to kolejna – po uruchomionym w październiku Solidarnościowym Korpusie Wsparcia Seniorów – inicjatywa, która ma na celu skierowanie pomocy do osób najbardziej narażonych na zakażenie koronawirusem.

Dla przypomnienia, w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów ośrodki pomocy społecznej i wolontariusze dostarczają osobom starszym niezbędne produkty spożywcze lub artykuły higieniczne. Dzięki temu seniorzy nie muszą wychodzić na zakupy.

Do tej pory chęć niesienia pomocy zadeklarowało już 10,5 tys. wolontariuszy, a także ponad 150 organizacji młodzieżowych. Natomiast zapotrzebowanie na wsparcie zgłosiło ponad 16 tys. seniorów w całej Polsce.

Osoby starsze i potrzebujące wsparcia w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, mogą poprosić o pomoc, dzwoniąc pod numer 22 505 11 11.

Cyfrowy Wolontariusz

W ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów można pomagać nie tylko fizycznie – poprzez dostarczanie produktów czy wyprowadzenie psa – ale także wirtualnie. Dlatego rząd zdecydował się również na szkolenie Cyfrowych Wolontariuszy.

Ich zadaniem jest wspieranie seniorów w zakładaniu Profilu Zaufanego, załatwianiu spraw urzędowych online, obsłudze skrzynki mailowej, czy korzystaniu z narzędzi do wideokonferencji.

Dotychczas do cyfrowego zespołu zgłosiło się ponad 300 ochotników. Osoby zainteresowane udzielaniem innym zdalnego wsparcia mogą zgłaszać swój akces poprzez stronę www.wspierajseniora.pl.

Fot. Krystian Maj

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności