Prezydent Krakowa podjął decyzję. Rozdysponowane zostaną dodatkowe fundusze

Prezydent miasta podjął decyzję, że szkoły branżowe oraz technika, które w tym roku rozpoczęły kształcenie w nowych zawodach, otrzymają od miasta dodatkowe fundusze – m.in. na zakup nowoczesnego sprzętu do pracowni. Dodatkowe środki popłyną też do burs, dzięki czemu będą one mogły zwiększyć komfort pobytu swoim podopiecznym.

Miasto przekaże samorządowym szkołom ponadpodstawowym prowadzącym kształcenie zawodowe – technikom oraz szkołom branżowym – dodatkowe środki w wysokości 550 tys. zł, które pozwolą na zakup pomocy dydaktycznych potrzebnych uczniom i nauczycielom, jak również na wyposażenie pracowni przedmiotowych w nowoczesny sprzęt potrzebny w nauce zawodu.

Decyzja ta jest między innymi wynikiem przekazania z budżetu państwa zaledwie części z wnioskowanej na ten cel kwoty. Gmina Miejska Kraków aplikowała bowiem o ponad 730 tys. zł z rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej. Ostatecznie rządowe wsparcie wyniosło jednak 180 tys. zł. Prezydent Krakowa zdecydował więc o przekazaniu z budżetu miasta środków, które zostaną rozdysponowane wśród szkół jeszcze w tym roku.

Wsparcie finansowe otrzymają także wszystkie trzy samorządowe bursy, do których trafi w sumie 85 tys. zł. Środki te będą mogły zostać przeznaczone na zakup dodatkowego wyposażenia, w tym sprzętu AGD, takiego jak m.in. pralki, lodówki, suszarki bębnowe do ubrań czy kuchenki mikrofalowe. Pozwoli to na zwiększenie komfortu pobytu ponad 900 uczniów krakowskich szkół, którzy zamieszkują samorządowe bursy.

Przypomnijmy: w minionym tygodniu miasto podjęło także decyzję o zwiększeniu planów finansowych przedszkoli samorządowych (oraz oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych) – z przeznaczeniem na zakup sprzętu potrzebnego pracownikom przedszkoli do pracy z dziećmi w sposób zdalny. Na ten cel zostało przeznaczone ok. 800 tys. zł. Dyrektorzy samorządowych przedszkoli będą je mogli wykorzystać na zakup tabletów lub komputerów, a następnie wypożyczyć je nauczycielom prowadzącym zajęcia z dziećmi w formule on-line.

Chociaż zajęcia z przedszkolakami odbywają się co do zasady stacjonarnie, to w razie całkowitego lub częściowo ograniczonego funkcjonowania placówki nauczyciele przedszkolni realizują je z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Mimo to – w odróżnieniu od nauczycieli szkolnych – nie zostali oni objęci dofinansowaniem w ramach rządowego programu „500 zł dla nauczycieli na naukę zdalną”.

Źródło UMK

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności