Muzeum Krakowa przygotowuje wystawę. Rusza zbiórka pamiątek i opowieści z czasów II wojny światowej

Muzeum Krakowa przygotowuje wystawę „Rozstania – poszukiwania. Wojenne losy krakowskich rodzin”. Zostanie ona otwarta w Fabryce Emalia Oskara Schindlera w maju 2021.

Wystawa opowie o tragicznych doświadczenia II wojny światowej z perspektywy konkretnych osób, mieszkańców Krakowa, zarówno tych, którzy mieszkali w mieście w momencie wybuchu wojny, jak i tych, którzy sprowadzili się do niego później. Na ekspozycji poznamy losy ludzi, którzy spędzili wojnę z dala od domu i rodzin, ludzi walczących w szeregach Polskich Sił Zbrojnych, przebywających w obozach na terenie Trzeciej Rzeszy czy deportowanych na Wschód. Historie te muzeum pokaże poprzez relacje bohaterów i unikatowe obiekty muzealne.

Ludzi z różnymi wojennymi doświadczeniami łączyło to, że przez wiele lat nie wspominali o swoich przeżyciach nawet najbliższym.

Muzeum Krakowa pragnie nie tylko przypomnieć i opowiedzieć ich historie, ale także zachęcić wszystkich do własnych poszukiwań i podzielenia się historią swojej rodziny związaną z II wojną światową. Jednym z elementów wystawy będzie tzw. „depozyt pamięci”, umieszczony w holu Fabryki Schindlera, w którym przez określony czas będą prezentowane wspomnienia, opowieści, zdjęcia, pamiątki i dokumenty. Nadsyłane historie i fotografie będą również publikowane w internecie.

Osoby chętne do podzielenia się swoimi rodzinnymi historiami lub pamiątkami proszone są o kontakt mailowy: poszukiwania@muzeumkrakowa.pl lub telefoniczny: 12 656 56 25.

Kuratorem wystawy jest Bartosz Heksel.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności