Kraków bierze udział w proteście. Dziś zgasi światło

Dziś, we wtorek, 1 grudnia wyłączone zostanie oświetlenie na placu Wszystkich Świętych, zgaśnie także iluminacja Pałacu Wielopolskich. Kraków wyrazi w ten sposób solidarność z innymi polskimi miastami, które sprzeciwiają się rządowym planom użycia weta w negocjacjach budżetowych z Unią Europejską.

Światła zgasną o godz. 17.00 – na godzinę. Podobny gest wykona część innych miast zrzeszonych w Związku Miast Polskich, m.in. Gdańsk i Warszawa. Samorządowcy obawiają się, że zapowiedziane przez rząd weto pozbawi poszczególne regiony kraju ogromnych środków unijnych przeznaczonych na odbudowę po pandemii oraz na rozwój. Przez demonstracyjne zaciemnienie chcą pokazać, że brak środków oznacza ciemność.

W ostatnich dniach coraz to więcej miast apeluje do premiera o przyjęcie wieloletniego budżetu Unii Europejskiej na lata 2021–2027 oraz Funduszu Odbudowy.

Stanowisko w tej sprawie zajmują zarówno poszczególne samorządy, jak i reprezentujące je korporacje samorządowe. 26 listopada Unia Metropolii Polskich w liście do premiera podkreśliła, że w obliczu kryzysu wywołanego drugą falą pandemii Polska potrzebuje wsparcia Europy bardziej niż kiedykolwiek w historii członkostwa w Unii Europejskiej. Pod tym apelem, wraz z pozostałymi 11 miastami, podpisał się Kraków.

Info UMK

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności