Kolejny atak oszustów w powiecie krakowskim. Uważajcie!

Oszuści działający metodą „na policjanta”, „na wnuczka” czy „na wypadek” ponownie uaktywnili się na terenie powiatu krakowskiego. Tym razem zaatakowali mieszkańców gminy Zabierzów i Liszki, dzwoniąc jednego dnia do dziesięciu seniorek.

Policjanci z powiatu krakowskiego starają się dotrzeć do jak największej liczby osób, prowadząc działania profilaktyczne dotyczące oszustw pod legendą. Informują o zagrożeniach związanych z tego typu przestępstwami, o metodach działania oszustów, a także radzą jak się zachować, aby nie paść ich ofiarą i uratować swoje oszczędności. Jak się okazuje, apele i komunikaty przynoszą pozytywne rezultaty.

Tylko jednego dnia, w piątek  (27 listopada br.), doszło do dziewięciu prób wyłudzeń pieniędzy metodą „na wypadek”, na terenie gminy Zabierzów i do jednej próby oszustwa na terenie gminy Liszki. W godzinach porannych oszuści dzwonili do kobiet w podeszłym wieku na telefon stacjonarny. W pierwszej kolejności dzwonił oszust podający się za wnuczka/wnuczkę i informował o spowodowanym przez siebie wypadku drogowym, w którym zginęła osoba, dodając, że potrzebuje kilkudziesięciu lub kilkuset tysięcy złotych na „załatwienie sprawy z Policją”, aby nie trafić do więzienia.

W jednym z przypadków oszust zażądał kwotę nawet miliona złotych. Następnie telefon przebywał swojemu wspólnikowi, który podawał się za policjanta/policjantkę i potwierdzał te informacje. Na szczęście, w każdym z tych przypadków seniorki nie dały się nabrać i nie doszło do przekazania pieniędzy oszustom.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności