55 lat Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie

11 grudnia 2020 upływa równo 55 lat, kiedy to Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie rozpoczął swoją działalność jako Instytut Pediatrii afiliowany przy Akademii Medycznej w Krakowie. Szpital powstał dzięki inicjatywie pomocy Polsce oraz polskim dzieciom stworzonej przez Polonię amerykańską oraz Kongres Amerykański.

Zgodnie z ideą był to ośrodek akademicki leczący dzieci w oparciu o najwyższe standardy, szkolący studentów i kadry medyczne, prowadzący badania naukowe. W ten sposób dzieci w Polsce zyskały utrzymaną na najwyższym poziomie możliwość leczenia, zapewnioną przez personel medyczny regularnie współpracujący i szkolący się w wybitnych akademickich centrach medycznych w Stanach Zjednoczonych.

Po kolejnych zmianach organizacyjnych w ochronie zdrowia w 2001 r. szpital przyjął nazwę Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie. Mimo trudnych realiów śmiało wkracza w drugie półwiecze swojego istnienia. Większość budynków, w których mieszczą się oddziały i specjalistyczne kliniki została w ostatnich latach odnowiona. Szpital i jego pozycja kliniczna to nie tylko nowoczesny sprzęt i pomieszczenia, ale przede wszystkim ludzie, którzy tu pracują. Pierwsze pokolenia wybitnego personelu medycznego i niemedycznego, który tworzył ten szpital od jego początków. przekazał swoje dzieło młodszemu pokoleniu, godnym następcom, którzy kontynuują misję szpitala.

Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie w ciągu 55 lat działalności leczyło się ponad milion małych pacjentów. W ostatnim roku udzielono około 170 tysięcy porad w ramach specjalistycznej opieki ambulatoryjnej oraz zrealizowano ponad 31 tysiące hospitalizacji.

Szpital dysponuje niemal 400 łóżkami. Funkcjonują w nim 22 oddziały reprezentujące prawie wszystkie specjalności pediatryczne i chirurgiczne z wyjątkiem okulistyki, chorób zakaźnych i psychiatrii. W placówce zatrudnionych jest ponad 2000 pracowników 400 lekarzy, 650 pielęgniarek i 60 diagnostów oraz 90 pracowników naukowo-dydaktycznych.

Dzięki tradycji, wspaniałym dokonaniom, wysokiemu poziomowi leczenia oraz powiązaniu z najstarszą wyższą uczelnią w Polsce – Uniwersytetem Jagiellońskim wraz z najstarszym Wydziałem Lekarskim, którego kontynuatorem jest Collegium Medicum, mamy nadzieję na dalszy rozwój i postęp naszego szpitala mówi Prof. dr hab. med. Krzysztof Fyderek Dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie

Fot. Uniwersytecki Szpital Dziecięcy

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności