Zostań miejskim ogrodnikiem w ramach projektu „Gardeniser plus”

Rozwijający się prężnie trend miejskiego ogrodnictwa dał początek nowej sylwetce – tzw. gardeniser to osoba zarządzająca ogrodem społecznym. W związku z tym, że takie osoby stają się coraz bardziej potrzebne, ruszyła właśnie kolejna edycja projektu, w ramach którego odbędzie się cykl szkoleń dla miejskich ogrodników.

Funkcja tzw. gardenisera wymaga określonego zestawu umiejętności, jak np.:

  • projektowanie ogrodu
  • zarządzanie społecznością ogrodu
  • korzystanie z dostępnej wiedzy ogrodniczej

Jest to kluczowa osoba koordynująca pracę osób skupionych wokół ogrodu. Rola ta wymaga umiejętności technicznych związanych z pracami ogrodniczymi oraz zdolności komunikacyjnych i organizacyjnych, które pomogą włączyć w ogrodnictwo miejskie lokalną społeczność. Gardeniser powinien promować ogrody społeczne, podnosząc tym samym świadomość okolicznych mieszkańców na temat ogrodu i pełnionych przez niego funkcji pod kątem ekonomicznym, przyrodniczym jak i społecznym. Osoba gardenisera to również pewnego rodzaju pomost między urzędem a ogrodnikami

Zgodnie z definicją gardeniser (garden organiser – organizator ogrodu) to osoba, która – „NIE JEST technikiem, NIE projektantem krajobrazu, NIE ekspertem, NIE pomocnikiem, NIE trenerem, NIE doradcą, NIE przyjacielem. JEST WSZYSTKIM TYM! On nie wie nic o Tobie, ale może pomóc znaleźć Ci rozwiązanie, nawet gdy musi połączyć potrzeby swoje i potrzeby innych, zwłaszcza gdy się nie pokrywają. Gardeniser w ogrodzie działa tak jak Ty, jednak korzenie, które musi pielęgnować to wewnętrzna spójność grupy i dobre samopoczucie całej społeczności; uprawia roślinę, która ma połączyć ogrodników z urzędem w celu konstruktywnego dialogu i uznania ogrodu społecznego jako wspólnego.” (Replay Network)

W związku z tym, że takie osoby stają się coraz bardziej potrzebne, ruszyła właśnie kolejna edycja projektu, w ramach którego Zarząd Zieleni Miejskiej organizuje cykl szkoleń dla miejskich ogrodników. To one pozwolą na zdobycie umiejętności niezbędnych do prowadzenia i zarządzania ogrodem.

W projekcie „Gardeniser plus” w ramach programu Erasmus+, którego Zarząd Zieleni Miejskiej został partnerem, uczestnicy będą pracować i wymieniać doświadczenia z takimi miastami jak:

  • Pau, Francja (CLAB, Assat & Pistes-Solidaries, Pau)
  • Rzym, Włochy (Replay Network)
  • Bristol, Wielka Brytania (Social Farms & Gardens)
  • Vejle, Dania (Urząd Miasta Vejle)
  • Wiedeń, Austria (Gartenpolylog)
  • Lund, Szwecja (Mobilizing Expertise AB)

Jeśli jesteś członkiem ogrodu społecznego, chciałbyś założyć taki ogród lub interesuje Cię temat miejskiego rolnictwa i chciałbyś dołączyć do projektu, skontaktuj się z Zarządem Zieleni Miejskiej wysyłając swoje zgłoszenie na adres biuro@zzm.krakow.pl.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności