Uważajcie! Seniorka straciła 20 tysięcy złotych!

Na terenie powiatu krakowskiego, ponownie zaatakowali oszuści, działający metodą „na wnuczka”, „”na policjanta”.  Jest to jedno z najczęściej popełnianych przestępstw na szkodę seniorów. Przestępcy wykorzystują łatwowierność i obniżony poziom czujności starszych i samotnych osób. Jest to szczególnie dotkliwe oszustwo, ponieważ bardzo często seniorzy w wyniku działania przestępców tracą oszczędności całego życia. Blisko 80 procent pokrzywdzonych stanowią osoby powyżej 70 roku życia.

Pomimo licznych akcji profilaktycznych, apeli i komunikatów, jakie policjanci kierują do swoich mieszkańców, niestety wciąż odnotowujemy tego typu przestępstwa. Wczoraj (9 listopada br.) były trzy próby wyłudzenia pieniędzy metodą „na funkcjonariusza CBŚP” w gminie Krzeszowice. Niestety jedna z tych osób straciła swoje oszczędności w kwocie 20 tysięcy złotych.

Prawdopodobnie ten sam sprawca, podając się w pierwszej kolejności za pracownika poczty, a następnie za funkcjonariusza CBŚP, zadzwonił do trzech osób zamieszkałych na terenie gminy Krzeszowice. Swoje ofiary poinformował o tym, że ma dla nich listy do odbioru, próbując ustalić dokładny adres swoich ofiar. Następnie po jakimś czasie przestępca ponownie zadzwonił przedstawiając się jako policjant z CBŚP, podając nazwisko oraz numer odznaki i informował, że właśnie prowadzą tajną akcje, w której rozmowca ma im pomóc i polecał wybrać z banku oszczędności. W między czasie zlecił swojej ofierze wybranie numeru 112 lub 997, aby potwierdzić na Policji jego tożsamość i prawdomówność. Wówczas odzywal się wspólnik oszusta, który uwierzytelniał legendę. Nastepnie oszust poinformowal ją, że pobrane przez nią pieniądze z banku są fałszywe i musi mu je jak najszybciej przekazać. Niestety jedna z seniorek dała się nabrać i straciła oszczędności w kwocie 20 tysięcy złotych. Dwie pozostałe osoby w  porę się zorientowały i nie padły ofiarami przestępstwa.

Należy pamiętać, że oszuści w trakcie rozmowy zmieniają legendę, wypytując rozmówców dostosowują ją do informacji od nich uzyskanych. Dlatego tak ważne jest aby nie udzielać przez telefon osobom obcym żadnych informacji zarówno o sobie, o tym kto jest w domu oraz czy i ile gotówki posiadamy, a co najważniejsze w żadnym wypadku nie należy wykonywać poleceń takich osób.

APELUJEMY o ostrożność!

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności