Szpital im. Jana Pawła II w Krakowie prosi o wsparcie

Na stronie krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II został umieszczony apel, w którym szpital prosi o wsparcie.

Szpital zwrócił się z prośbą o pomoc w zakupie aparatu do donosowej terapii wysokoprzepływowej.

Co to za urządzenie?

Jest to aparat używany od około kilku lat w terapii pacjentów z niewydolnością oddechową i stanowi odpowiedź na problemy pojawiające się stosowaniu podstawowych, klasycznych systemów tlenoterapii biernej.
Najczęstszą i często wystarczającą metodą tlenoterapii są wąsy tlenowe. To tanie rozwiązanie umożliwia dostarczenie niskiego przepływu tlenu (kilku do maksymalnie kilkunastu litrów na minutę) z butli lub instalacji tlenowej. Tlen tak dostarczany jest suchy i zimny po rozprężeniu w reduktorze, ale przy mało zaawansowanych stadiach problemów oddechowych nie stanowi to większego problemu. Przy konieczności długotrwałego stosowania tlenoterapii i przy zwiększającym się zapotrzebowaniu na tlen wynikającym z uszkodzenia płuc czynnikami chorobotwórczymi, a taki wpływ ma właśnie COVID-19 – niskoprzepływowe systemy dostarczania tlenu nie są wystarczające. W przeszłości wielu pacjentów w takiej sytuacji musiało być poddanych intubacji i podłączeniu do respiratora.
Aktualnie dysponujemy metodą, którą może temu często zapobiec, czyli wysokoprzepływową terapią oddechową. – informuje dr n. med. Mirosław Ziętkiewicz, ordynator II Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

Wszystkich, którzy zechcą wspomóc Szpital, prosimy o wpłaty na konto szpitala:

78 1240 4722 1111 0000 4849 1484 z dopiskiem: tlenoterapia covid-19

Pełna treść apelu dostępna jest pod tym linkiem

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności