Podsumowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym podczas ostatniego świątecznego weekendu

Od piątku 30 października do poniedziałku 2 listopada 2020 roku na małopolskich drogach doszło do 22 wypadków, w których śmierć poniosła 1 osoba, a 22 zostało rannych. Porównując te dane z rokiem ubiegłym (31.10 – 3.11.2019 r. – działania „Znicz 2019”) liczba wypadków spadla o 3, liczba, ofiar śmiertelnych pozostała na tym samym poziomie,  a liczba rannych spadła o 7.

Do wypadku śmiertelnego doszło w poniedziałek 2 listopada około godz. 17:24  w miejscowości Brzeszcze – powiat oświęcimski. Kierujący seatem potrącił pieszą wychodzącą zza samochodu jadącego w przeciwnym kierunku. Piesza zmarła po przewiezieniu do szpitala. 
Po raz kolejny apelujemy do pieszych o przestrzeganie obowiązujących zasad ruchu drogowego. Jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych z winy pieszych jest wejście na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd oraz wejście na jezdnię zza przeszkody czy zza pojazdu.


W ubiegłym roku na drogach naszego województwa śmieć poniosło 63 pieszych, w tym 23 zginęło w okresie od  października do grudnia. Jest to bardzo trudny czas dla wszystkich uczestników ruchu drogowego, w szczególności dla tzw. „niechronionych” uczestników ruchu, m.in. z uwagi na panującą aurę.  Pieszy ubrany w ciemną odzież, bez elementu odblaskowego, jest niemal niewidoczny dla kierowcy. Choć noszenie odblasków w terenie zabudowanym nie jest obowiązkowe, to mimo wszystko warto rozważyć zakup choćby niewielkich elementów, aby kierowcy mieli szansę z daleka dostrzec, że zbliżamy się do jezdni. Przejścia dla pieszych są w wielu miejscach nieoświetlone, dlatego odblaskowy pasek przymocowany do torebki lub kurtki może zadecydować o naszym życiu.

Warto przypomnieć, że po zmroku, kierowca jadący z włączonymi światłami mijania może dostrzec pieszego z odległości około 25-30 metrów od maski samochodu. Jeśli jednak jedzie z prędkością przekraczającą 80-90 km/h, to najczęściej nie ma żadnych szans na uniknięcie potrącenia, ponieważ sam porusza się z szybkością około 25 metrów na sekundę. Gdy natomiast pieszy jest wyposażony w jakikolwiek element odblaskowy, który odbije światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130-150 metrów, czyli ok. 5 razy szybciej! Wniosek nasuwa się sam: taki drobny element ubioru jakim jest odblask, może uratować życie!

Policjanci apelują także do kierowców o rozwagę, ostrożność i dostosowanie prędkości jazdy do warunków drogowych i atmosferycznych. Należy brać uwagę, że szybko zapadający zmrok, mgła czy deszcz powodują ograniczenie widoczności człowieka poruszającego się po drodze.

Zaleca się również, aby kierujący zachowali odpowiednią odległość od poprzedzającego ich pojazdu, tak, by w przypadku hamowania nie dopuścić do zderzenia.

Fot. Policja

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności