Pasażerów Telebusa będzie woził autobus elektryczny

Od dziś, 14 listopada do czwartku, 26 listopada po pasażerów korzystających z Telebusa, czyli autobusu na telefon, może przyjechać autobus elektryczny. Wszystko dzięki temu, że MPK SA w Krakowie zdecydowało się na dwutygodniowe testy bezemisyjnego autobusu Automet MiniCity Electric.

Pojazd ma 8 m długości i może przewozić 22 pasażerów w tym 13 na miejscach siedzących (obecnie z powodu pandemii SARS CoV-2 liczba osób podróżujących jest ograniczona do 30 proc. wszystkich dostępnych miejsc).

Jednostką napędową tego autobusu jest silnik elektryczny o mocy 80 kW i baterie litowo-jonowe o pojemności 78 kWh, co zgodnie z informacjami producenta, pozwoli na przejazd do 170 km na jednym ładowaniu. Autobus posiada platformę wjazdową dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Jest także wyposażony w klimatyzację. MPK SA w Krakowie ma obecnie 28 autobusów elektrycznych (z testowanym pojazdem Automet MiniCity Electric będzie ich 29). W przyszłym roku ta liczba zdecydowanie się zwiększy. Do Krakowa zostanie bowiem dostarczonych 50 elektrycznych autobusów przegubowych, które zostały zakupione w ramach projektu unijnego.

Przypomnijmy, że tele-bus funkcjonuje w Krakowie od 2007 roku w rejonie Płaszowa i Rybitw. Autobusy kursujące w ramach tej usługi nie mają stałej trasy. Mieszkańcy tego rejonu Krakowa sami decydują o tym gdzie się zaczyna i kończy przejazd. W ciągu 13 lat Tele-bus rozszerzał swoje granice cztery razy. Ofertą Tele-busa zostały objęte przede wszystkim szkoły. Po zakończeniu budowy nowej linii tramwajowej do Małego Płaszowa, Tele-bus stał się także wygodnym środkiem podróży do tramwaju.

Fot. MPK

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności