Organizatorzy wydarzeń artystycznych protestowali w Krakowie [zdjęcia]

Dziś w Krakowie odbył się protest środowiska artystycznego.

Po raz kolejny w tym roku próbuje się pogrzebać kulturę, a wraz z nią dziesiątki tysięcy ludzi, dla których to nie tylko pasja, ale też praca, która pozwala utrzymać rodzinę, zapłacić rachunki i po prostu żyć godnie z tego, co się kocha i na doskonalenie czego poświeciło się lata pracy. – informowali organizatorzy protestu.

Główne postulaty protestu:

1.Dopłaty do odbywających się wydarzeń kulturalnych celem pokrycia strat wynikających z obostrzeń.

2. Zwolnienie z ZUS’u od marca 2020 do końca pandemii dla samozatrudnionych ludzi kultury i sztuki. (nie wyłącznie artystów, ale wszystkich zawodów współtworzących wydarzenia kulturalne)

3. Rekompensaty dla wszystkich artystów na samozatrudnieniu, freelancerów oraz na etatach w wysokości 80%, wyliczone na podstawie średniej miesięcznej za rok 2019.Przykład – jeśli średnio z artystycznych umów, czy faktur w zeszłym roku dochód wyniósł np. 5000zł netto na miesiąc, to za każdy miesiąc od kwietnia, kiedy dochód był mniejszy przysługuje wyrównanie do 80% z tych 5000, czyli jeśli dochód np. we wrześniu 2020 wyniósł 1500 zł to rząd dopłaca 80% z 3500zł. Jeśli natomiast z powodu pandemii przychód wyniósł 0zł to analogicznie 80% z 5000zł

4. Powstanie Krajowej Rady Artystów Polskich, czyli demokratycznie wybieranego ciała, które zostanie usankcjonowane prawnie przez sejm i będzie ciałem z inicjatywą ustawodawczą oraz będzie aprobować lub odrzucać wszelkie ustawy dotyczące szeroko pojętej branży artystycznej.

5. Debata nad kartą artysty i stworzenie skutecznej ochrony środowiska artystycznego.

6. Wyegzekwowanie opłat za treści audio-video od zagranicznych nadawców.

Fot. Janusz
Fot. Janusz
Fot. Janusz
Fot. Janusz
Fot. Janusz
Fot. Janusz
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności