Kraków technologiczną stolicą Polski? Sprawdź, co oznacza to dla Ciebie

Artykuł sponsorowany
Kraków technologiczną stolicą Polski? Sprawdź, co oznacza to dla Ciebie

Krakowscy programiści odnoszą znaczące sukcesy na rynku międzynarodowym. Dotyczy to zarówno start-upów, jak i firm outsourcingowych, które z powodzeniem wykonują swoje usługi dla zagraniczych klientów. Co więcej, w mieście znajdują się siedziby technologicznych gigantów takich jak Google czy Motorola. Czy Kraków ma szansę stać się technologiczną stolicą Europy Środkowo-Wschodniej i co oznacza to dla Krakowian?

Kraków europejskim liderem usług outsourcingowych

Kraków znalazł się w pierwszej dziesiątce w ogólnoświatowym rankingu „2015 Tholons Top 100 Outsourcing Destinations”, uwzględniających najbardziej atrakcyjne miasta do inwestycji z sektora outsourcingowego. Było to także najwyższe miejsce wśród wszystkich europejskich miast. Jak podaje Business Insider, na krakowskim rynku technologicznym pracuje około 40 tysięcy osób, którzy świadczą usługi dla klientów z 94 krajów z całego świata.

Bogata historia krakowskiego sektora technologicznego

W Krakowie od lat z sukcesem działają firmy informatyczne. To właśnie w tym mieście rozpoczęła swoją działalność firma Comarch, będąca obecnie jedną z największych polskich spółek informatycznych. W Krakowie swój początek miały także dobrze znane spółki medialno-interenetowe, takie jak Onet czy Interia.

Sukcesy polskich startupów

Dawna stolica polski to miejsce, gdzie ogromne sukcesy odnoszą młode start-upy. Jednym z najbardziej znanych jest m.in platforma edukacyjna Brainly, z której średniomiesięcznie korzysta około 40 milionów użytkowników z całego świata. Wśród krakowskich startupów warto wyróżnić także m.in. dostawców beaconów Estimote, Synerise czy Kontakt.io, zajmujących się tworzeniem urządzeń wykorzystywanych w tzw. Internecie Rzeczy.

To, co przyciąga młodych przedsiębiorców do Krakowa to także atrakcyjna dla przestrzeni start-upowej dzielnica Zabłocie, gdzie wiele firm zaczęło wynajmować biura. Na uwagę załsuguje także hub:raum, czyli inkubator Deutsche Telekom, który łączy nowopowstałe start-upy z wiodącym europejskim operatorem telekomunikacyjnym, oferując atrakcyjne możliwości biznesowe

Światowe konferencje technologiczne

Kolejnym czynnikiem wpływającym na fakt, że Kraków zyskuje na miano polskiej stolicy technologicznej jest fakt, że to właśnie tu odbywają się międzynarodowe konferencje informatyczne, takie jak Devoxx Poland, DevOpsDays, Geecon, Confidence, DevConf czy wreszcie Cracow TechWeek. Wydarzenia te gromadzą tysiące miłośników nowych technologii z całego świata, którzy wspólnie wymieniają się wiedzą, doświadczeniem i cennymi kontaktami biznesowymi.

Technologiczny sukces Krakowa otwiera nowe możliwości jego mieszkańcom

Czy fakt, że Kraków kandyduje na miano środkowoeuropejskiej stolicy technnologicznej ma jakieś znaczenie dla jego mieszkańców? Odpowiedź brzmi oczywiście “tak”. Dzięki temu, że w naszym mieście nie tylko powstaje masa nowych, z sukcesem działających firm, a do tego najwięksi giganci technologiczni decydują się budować tu swoje siedziby, w Krakowie wciąż powstaje masa nowych miejsc pracy. Szczególnie specjaliści IT, a przede wszystkim programiści z pewnością w najbliższych latach nie będą narzekać na brak ofert w swoim zawodzie.

Rozwój sektora technologicznego oraz perspektywa stabilnej pracy sprawia, że w Krakowie coraz więcej osób decyduje się wkroczyć do branży IT. Co ciekawe, okazuje się, że obecnie wcale nie musi być to takie trudne. Na krakowskim rynku możemy znaleźć bowiem szkoły programowania takie jak IT Academy, które są w stanie przygotować do zawodu programisty w zaledwie 6 miesięcy. Dzięki pomocy profesjonalnych trenerów oraz odpowiednio dobranym programom kursów, absolwenci mogą z powodzeniem szukać pierwszej pracy w tej jakże przyszłościowej branży, jaką jest IT.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności