Akcja policji w Krakowie. Rozdawali prezenty…

W ramach działań „Niechronieni uczestnicy ruchu” policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie przeprowadzili we wtorek akcję propagującą wśród pieszych, szczególnie seniorów noszenie elementów odblaskowych.

Policjanci odwiedzili miejsca aktywności osób starszych tj. przejścia dla pieszych w okolicy placu Bieńczyckiego, Nowego Kleparza i Alei Trzech Wieszczów, gdzie rozdali przechodniom odblaski.  Wręczając przechodniom opaski  przypominano jak ważne jest noszenie ich w okresie jesienno -zimowym kiedy szybko zapada zmierzch.

Po zmroku, kierowca jadący z włączonymi światłami mijania może dostrzec pieszego z odległości 20-30 metrów od maski samochodu. Jeśli jednak jedzie z prędkością przekraczającą 80-90 km/h, to najczęściej nie ma żadnych szans na uniknięcie potrącenia, ponieważ sam porusza się z szybkością około 25 metrów na sekundę. Gdy natomiast pieszy jest wyposażony w jakikolwiek element odblaskowy, który odbije światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130-150 metrów ! Wniosek nasuwa się sam: taki drobny element naszego ubioru jakim jest odblask, może uratować nasze życie, czy życie naszych najbliższych!

Fot. Policja

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności