Stefa żółta w całym kraju! Policja zapowiada „zero tolerancji”

Dzisiaj na konferencji prasowej Ministra Zdrowia i Premiera poinformowano o nowych strefach i walce z koronawirusem w Polsce.

Od soboty strefa żółta zostaje wprowadzona w całym kraju.

Obostrzenia obowiązujące w strefie żółtej:

Od 10 października obowiązkowe będzie noszenie maseczek w przestrzeni publicznej.

W strefie żółtej na różnego typu imprezach będzie mogła się znajdować się nie więcej niż jedna osoba na 4 m2, a nie, jak do tej pory, na 2,5 m2. Widownie, w tym kinowe, będą mogły być wypełnione tylko w 25 procentach, a w wydarzeniach kulturalnych może uczestniczyć do 100 osób. Ponadto, obowiązuje zakaz udostępnienia miejsc do tańczenia w lokalach gastronomicznych, np. w pubach, restauracjach.

Nie zmieniają się zasady funkcjonowania hoteli, gastronomii, aquaparków i basenów. W wesołych miasteczkach, parkach rozrywki czy rekreacyjnych jedna osoba powinna przypadać na 10 m2. Na siłowniach, klubach i centrach fitness znajdować się może nie więcej niż jedna osoba na 7 m2 powierzchni dostępnej dla klientów, przy zachowaniu odległości 1,5 m (z wyłączeniem obsługi).

Liczba uczestników wesel i innych spotkań została ograniczona do 75 osób. Transport publiczny, handel oraz np. salony fryzjerskie, mogą nadal funkcjonować bez zmian.

Utrzymany jest obowiązek zakrywania nosa i ust przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego obowiązuje na wolnym powietrzu, z uwzględnieniem oraz, jak dotychczas, m.in. w środkach publicznego transportu zbiorowego, w obiektach handlowych lub usługowych, w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej. Obowiązek zakrywania nosa i ust obowiązuje również w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzach. Ponadto, na terenie całego kraju wprowadzony zostaje limit zgromadzeń do 150 osób oraz minimalna odległość między zgromadzeniami – co najmniej 100 metrów. 

Z zakrywania nosa i ust można być zwolnionym z powodu całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej (w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim) oraz trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa. Jednak, od 10 października trzeba będzie się wylegitymować zaświadczeniem potwierdzającym takie dolegliwości bądź dysfunkcje.

Policjanci zapowiadają „zero tolerancji”, będą stosować represję wobec osób, które nie przestrzegają przepisów i obostrzeń ustanowionych w związku z przeciwdziałaniem COVID-19. 

Policjanci do tej pory stosowali głównie pouczenia, jednak z uwagi na rozwój epidemii i wciąż występującymi naruszeniami, w szczególności dotyczącymi zasłaniania ust i nosa w miejscach, gdzie jest to obowiązujące, będą stosować szeroką represję. Ujawnienie złamania nakazu teraz głównie będzie kończyło się nałożeniem mandatu karnego lub w przypadku odmowy skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu. Za lekceważące podejście do kwestii zasłaniania ust i nosa grozi mandat do 500 złotych. W przypadkach rażących naruszeń policjanci będą o nich informować sanepid, który z kolei w drodze postępowania administracyjnego może nałożyć karę nawet do 30 tysięcy złotych. We wrześniu na terenie powiatu krakowskiego nałożono 29 mandatów karnych oraz skierowano 6 wniosków o ukaranie do sądu za nieprzestrzeganie obowiązku zasłaniania ust i nosa. Liczba ujawnionych naruszeń i pouczeń była znacznie większa. Z uwagi na wciąż pojawiające się liczne przypadki nieprzestrzegania obostrzeń policjanci będą stosować większą represję i zero tolerancji.

To Cię może zainteresować:

Prezydent Krakowa apeluje do mieszkańców!

Na wniosek mieszkańców zostaną wprowadzone korekty rozkładów jazdy

Tutaj możesz obserwować lądujące samoloty. Odwiedź punkt widokowy (nagranie)

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności