Powiat krakowski: Sypią się mandaty wobec osób niestosujących się do obowiązku zasłaniania ust i nosa

Powiat krakowski: Sypią się mandaty wobec osób niestosujących się do obowiązku zasłaniania ust i nosa

Od 10 października br., zasady bezpieczeństwa, których celem jest przeciwdziałanie rozprzestrzeniania się pandemii, zostały zaostrzone. Powiat krakowski został też zakwalifikowany do strefy żółtej. Powyższe spowodowało, że na terenie naszego powiatu na ulicach pojawiło się więcej patroli, które baczniej obserwują obywateli i wobec osób niestosujących się do obowiązujących nakazów i zakazów stosują zasadę „zero tolerancji”. Wszystko po to, aby uświadomić mieszkańcom skalę zagrożenia i zdyscyplinować ich do przestrzegania obowiązujących obostrzeń.

Już w weekend (od 10 do 11 października br.) policjanci z powiatu krakowskiego nałożyli 61 mandatów karnych na osoby nieprzestrzegające obowiązku zasłaniania ust i nosa w przestrzeni i miejscach publicznych, a wobec 4 osób skierowali wnioski o ukaranie do sądu. Nie tylko na ulicach mundurowi sprawdzali stosowanie się do tego nakazu, lecz również we wszystkich innych miejscach, w których jest ten obowiązek. W przeciągu tych dwóch dni na terenie powiatu krakowskiego mundurowi skontrolowali 156 autobusów i ponad 100 miejsc, w tym: placówek handlowych, domów weselnych, lokali gastronomicznych, salonów kosmetycznych i fryzjerskich, stacji benzynowych, gdzie sprawdzali, czy osoby stosują się do obowiązujących obostrzeń.

Każdego dnia policjanci z powiatu krakowskiego będą prowadzić takie działania, bo ich celem jest właśnie ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa. Ujawnienie złamania nakazu teraz głównie kończy się nałożeniem mandatu karnego lub w przypadku odmowy skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu. Za lekceważące podejście do kwestii zasłaniania ust i nosa grozi mandat do 500 złotych. W przypadkach rażących naruszeń policjanci będą o nich informować sanepid, który z kolei w drodze postępowania administracyjnego może nałożyć karę nawet do 30 tysięcy złotych. Z kolei osoby objęte kwarantanną bezwzględnie powinny pozostać w domach, stosując się do decyzji służb sanitarnych, bo za nieprzestrzeganie tych zasad grozi grzywna do 5000 złotych albo też kara pieniężna  nakładana przez sanepid w wysokości do 30 tysięcy złotych. Obecnie na terenie powiatu krakowskiego policjanci sprawdzają ponad 750 osób pod kątem stosowania się do zasad kwarantanny. W działaniach tych wspierają ich żołnierze WOT.

reklama
reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności